-    A lakáspiac lassan kifullad, de az irodapiaci szereplők még mindig nagyon optimisták. Mit gondol meddig tart a lendület?

-    Az Iroda piac és a lakó ingatlanok piaca közt véleményem szerint nincs ebben a tekintetben összefüggés. Jelenleg azt látjuk, hogy még mindig kevesebb új bérterület érkezik a piacra, mint amit a piac éves szinten felszív. Vagyis jelen állás szerint, legalábbis rövid távon, az amúgyis rekord alacsony kihasználatlansági ráta további csökkenése vagy stagnálása várható. Visszatérve a kérdésre: reméljük, hogy sokáig, mert ez biztos jele annak, hogy a magyar gazdaság fejlődik, elsődlegesen a már itt lévők bővítik területeiket, illetve új belépők is érkeznek a piacra.

-    Tapasztalataik szerint milyen gyorsan gyűrűznek be a nemzetközi irodapiaci trendek Magyarországra?

-    Bizonyos nemzetközi trendek szinte azonnal érzékeltetik hatásukat, mert az internet korában kikerülhetetlen, hogy az információ gyakorlatilag azonnal elérhetővé váljon a hazai bérlők, fejlesztők számára. Jó példa erre a WELL minősítési rendszer robbanásszerű terjedése. Más tekintetben – ahol elsősorban vállalati stratégia kérdése egy adott irány kiválasztása – már érzékelhető némi fáziskésés, erre jó példa a flex koncepció és az ezt a szolgáltatást nyújtó vállalatok piacra lépése, ami 1-2 év késéssel érkezett el hozzánk.

-     Osztja azt a véleményt, mely szerint bár az üresedési ráta soha nem volt ilyen alacsony, a bérleti díjak csak nagyon minimálisan emelkedtek, inkább az incentive-ek tűntek el?

-    Ez a trend egész addig tartott, amíg el nem fogytak a szabad területek (mind az új építésű, mind pedig a másodlagos piacon). Az elmúlt fél évben azt tapasztaljuk, hogy elsősorban az új fejlesztések esetében már jelentős bérleti díj növekedést tudnak elérni a fejlesztők, amire egyébként az emelkedő építési költségek miatt rá is szorulnak. Ugyanakkor a bérlők is kezdik megérteni, hogy aki új építésű, a legújabb trendeknek megfelelő, jó lokációjú elhelyezésben gondolkodik, annak meg is kell fizetnie ezt a magasabb árat.

-    Ha bekopogna valaki, hogy van 50 m €-ja befektetni, melyik fővárosi lokációt ajánlaná számára?

-    Mindenképpen a metró közelségét tenném az első helyre. A jövőben ez még  fontosabb szemponttá fog válni, a várhatóan előbb-utóbb bevezetésre kerülő dugó díj, illetve a folyamatosan dráguló parkolási és üzemanyag költségek mellett. A Váci út változatlanul népszerű az SSC-k körében, míg a budai lokációkat elsősorban a környező agglomerációból beköltöző cégek, illetve azok keresik, akik valamilyen oknál fogva kifejezetten ezen a piacon szeretnének elhelyezést találni (pl. a Műegyetem közelsége miatt). Ha a kérdését kicsit általánosítom, azt tudom elmondani, hogy a többi tanácsadóhoz hasonlóan, várhatóan erős évet fogunk zárni. Több nagy bérlőképviseleti megbízásunk is folyamatban van, amiket reményeink szerint az év végéig fogunk zárni.

 


Irodakereso.info