Legyen az közösségi, klasszikus, vagy szolgáltatott iroda, az igények, a keretek, a közönség és ezzel együtt az árszabás és portfólió is folyamatos átalakulásban van. A beszélgetésből kiderül az is, hogy össze lehet-e egyeztetni a bérlők rugalmasság iránti igényét a bérbeadók kiszámíthatóságra törekvésével és az is, hogy mi a boldogságmérő a Loffice-nál.  

-    Ha a legkisebb irodapiaci egységet vesszük alapul - a virtuális irodát ezúttal átugorva -, kijelenthető, hogy a közösségi terek ma a reneszánszukat élik. Ön szerint miért?

-    Mi azt tapasztaljuk, hogy a coworking egy abszolút jolly jokerré vált a mai változásokkal tarkított irodapiacon. Lassan már történelem, de ezek a terek Budapesten az utóbbi évtizedben kezdtek el igazán népszerűvé válni. A startup kultúra és a rugalmas munkavégzés iránti kereslet növekedése is hozzájárult az üzletág felvirágzásához. A szabadúszók, a vállalkozók itt nemcsak a fizikai teret keresik, hanem egy közösséget is, ahol és akikkel együtt dolgozhatnak, ötletelhetnek, ahonnan támpontot, kapcsolatrendszert és tudásmegosztást remélnek. A pandémia mélyrepülését követően, az utóbbi években a modell közösségi mozzanata megmaradt, ám a szektor, az igények változása és diverzifikálódása okán kiegészült és részben át is alakult.

-    Miként néz ki mindez a gyakorlatban?

-    A Loffice-ban tendenciaként figyelhető meg, hogy a hibrid munkavégzés térnyerésével a projekt alapú gondolkodás, a rugalmas munkaidő és hatékonyság, a költségoptimalizálás a coworking célközönségét is alaposan mértékben átformálta. A cégek jelentős része csökkentette vagy adta fel irodaterületét és állt át az otthoni, vagy részben otthoni munkavégzésre és a rotáción alapuló irodahasználatra. Ezen modellek mentén a közösségi irodatér használata a Loffice-ban részben alkalmi jellegűvé vált, hiszen a kollégák csupán bizonyos napokon tartózkodnak az irodában, és az is bevett szokássá vált, hogy egy munkaállomást egy hét leforgása alatt több kolléga, felváltva vesz igénybe - betartva természetesen a flex desk és clean desk policy szabályait. Mindemellett azt tapasztaljuk, hogy a coworking irodákat már nem kizárólag a startup, szabadúszó, mikrovállalkozó hármasa veszi igénybe, hanem irodájukat feladó közepes vagy akár nagyobb cégek is.

-    Ezen utóbbiak mire vágynak, hogyan dolgoznak?

-    A közösségi teret preferáló vállalatok esetén a home office mellett, az irodai napok azok, ahol a csapat vagy nagy része a coworking irodában tölti a munkahét egy részét, ez általában kettő, maximum három napot jelent. Ezen cégek már nem munkaállomásokat, hanem team-deskeket bérelnek és a nálunk, a Loffice-ban egy gombnyomásra, mobilalkalmazás segítségével már előre befoglalják az aktuális munkahét programjának megfelelő jellegű és méretű “privát tereket”, legyen az egy telefonfülke, kisebb vagy nagyobb tárgyaló vagy egy komplett rendezvénytér. A csapatkohézió összetartása szellemében az irodai napokon való részvétel kis túlzással, de kötelező, ugyanakkor - ahogy a Loffice-ban dolgozó nagyobb cégek munkatársaitól arról testközelből értesülünk - valós igény is mutatkozik rá, a négy fal non-stop magánya ugyanis nem adja meg a kellő motivációt számukra.

-    Lépjünk egyel feljebb! Mi a helyzet a kisirodákkal?

-    A kisirodák iránti kereslet jelentős mértékben megnőtt az utóbbi években. A legtöbb esetben ennek okai az alábbi két tendenciára vezethetők vissza: egyrészt a home office-ból visszatérő és az irodájukat korábban feladó cégek ismételt, ám konszolidált irodaigényére, illetve a nagyobb térből kisebb egységben gondolkodó vállalatok redukált szükségletére.

-    Talán ezzel a kérdéssel kellett volna kezdenem: A kisirodák kiadása egy külön műfaj?

-    Véleményem szerint igen. Ahogy azt a coworking esetén sem titkoljuk, ezen modellek nagyon árérzékenyek a bérlők részéről, ám hatalmas apparátus és drága infrastruktúra fenntartását kívánják meg az üzemeltetők oldaláról. Az adminisztrációs kiadások, a munkabér és további járulékos költségtételek is azt mutatják, hogy ezen két irodamodell, minden bája és előnye ellenére, még mindig akkor tartható fenn, ha a több lábon állás biztosított, azaz olyan kiegészítő szolgáltatásokkal megtámogatott, melyekkel valós nyereség realizálható. Többfajta verzió létezik ezen plusz láb növesztésére, de ez már egy másik történet.

-    Értem. Menjünk tovább a klasszikus irodakiadásra! Hogyan mozog a piac?

-    A bérlői igények ezen modell esetén is változást mutatnak nálunk. Tapasztalataink szerint, a minket megkereső ügyfelek többsége a korábbihoz képest hozzávetőlegesen negyedére csökkenti irodája méretét, míg munkavállalóik száma sok esetben nem csökken, ám a hibrid modellre átállva ezen területméret felel meg a leginkább igényeinek. A Loffice is átállt a korábban már említett, applikáción keresztül, flexibilisen és transzparens módon - óradíjas, pay-per-use alapon - foglalható privát terek, tárgyalók és csapatszobák foglalási rendszerére. Egyik szintünket - teljesen újragondolva - már csak ilyen egyégek képezik, kiszolgálva ezzel a bérlők rugalmasságra és költségcsökkentésre vonatkozó elvárásait. Az egy házon belüli különféle funkciók ezáltal sokkal nagyobb szerepet kapnak. Kiegészül mindez egy közösségi konyhával, hogy az egyes loft szintekre betervezett teakonyha méreteiben se foglaljon túl sok helyet, ezáltal növelve a hasznos irodaterület méretét.

-    A shooting star a szolgáltatott iroda.

-    Igen, de mi ezen a piacon is változó kort vélünk felfedezni. Az utóbbi években ezt a fajta szolgáltatást nálunk leginkább a nagyobb létszámmal, 100-200 fővel üzemelő bérlőink kérték. A céljuk elsősorban az volt, hogy egy teljesen felszerelt, azonnal használható irodahelyiséget kapjanak, ahol a bútorozott irodákon, jól felszerelt közösségi tereken, konyhákon, tárgyaló és rendezvénytereken keresztül az IT infrastruktúrán és recepciós, valamint postaszolgálaton át a takarításig és szaniter feltöltésig mindent készen, gyorsan és korrekt módon érjenek el, mindezt házon belül. Ügyfeleink többsége azonban nemcsak a szolgáltatások és funkciók széles skálája miatt választ minket, hanem mert valami másra, többre, izgalmasabbra, emberibb léptékűre vágynak, ahol érzik a törődést, a közösséghez tartozás és otthon érzését is. Amellett, hogy olyan vagány épületeknek adunk új funkciót, mint egy régi kottanyomda, egy ex cipőgyár, egy műanyagfeldolgozó üzem vagy éppen egy vöröslámpás ház, butik irodáinkat igyekszünk izgalmas, kreatív tartalmakkal megtölteni és a környezetükre való maximális odafigyelés elve mentén, fenntartható módon üzemeltetni. Zöld házainkkal és tudatos üzemeltetési stratégiánkkal egyben üzenni és edukálni kívánunk.

-    Nem mondta ki, de a kulcsszó a rugalmasság.

-    Ez nálunk már a kezdetektől alapvetés. Mi a coworkingre, mint a flexibilis irodaéra előfutárára tekintünk.  Éppen 15 évvel ezelőtt, a coworking hazai meghonosítóiként váltunk ismertté. Mára irodáink jellege és mérete bár túlmutat a coworking eredeti koncepcióján, flexibilis és a hibrid munkavégzésre kialakított tereink mégis őrzik annak számos előnyét. Közösségi irodáink mellett ma már két országban - Magyarország mellett Ausztriában - négy helyszínen, több ezer négyzetméteren nyújtunk rugalmas feltételekkel igénybe vehető irodai infrastruktúrát, így a szabadúszóktól a nagyvállalatokig bárki részese lehet a Loffice életérzésnek. A rugalmas hozzáállás mellett pedig azt adjuk, amitől olyan Loffice-os lesz az egész: a különleges atmoszférájú helyszíneket, az elkötelezettségüket a fenntarthatóság, a folyamatos fejlődés, a közösségépítés és az ügyfelekkel való közös gondolkodás iránt.

-    Sokféle bérlő, százféle igény. Van közös nevező?

-    A bérlők - ebben a változó korban - flexibilis, fenntartható, gazdaságos bérleti megoldásokat keresnek. A klasszikus, hosszú távú irodabérletek helyett egyre inkább a rugalmas, és költséghatékony bérleti konstrukciók iránt érdeklődnek, hatékonyabban kívánják területeiket kihasználni a korábbiakhoz képest és előnyben részesítik a technológiailag jól felszerelt, energiahatékony és ESG szempontból megfelelő irodákat, ahol támogatott a hibrid munkavégzés. Fontos számukra az iroda közelsége, annak magas színvonalú és változatos szolgáltatásai, programjai, valamint a villámgyors reakció bérbeadói oldalon. Salétrom utcai, ősztől kiadó, nívódíjas irodaházunkat is ezen alapelvek mentén alakítottuk ki. Az épület, - alkalmazkodva a hibrid munkastílus és a flexibilis munkavégzés követelményeihez, a különféle területen tevékenykedő és igényű kollégák elvárásaihoz, a “mix office” koncepció alapelvei mentén, - tágas, egylégterű loftokat, valamint kisebb és nagyobb egységekre tagolt szinteket, privát stúdió irodákat egyaránt magába foglal. Az irodaterek multifunkciós kialakítása igazodik az újfajta irodahasználati szokások csapat- és fókuszmunkára tagolt elvárásaihoz, ugyanakkor elősegíti a munkahelyi jóllét fogalmának gyakorlatba történő hatékony átültetését. Egy inspiráló, mégis letisztult, nyugalmat árasztó miliő, amely felpezsdíti a kreatív energiákat.

-    A bérbeadók viszont a közép- és hosszú távú szerződések mentén érzik biztonságban magukat. Hogyan lehet ezt összeegyeztetni a rugalmasság iránti bérlői igényekkel?

-    Saját tapasztalatunk, hogy egy jól tervezett iroda-mix és profi módon kidolgozott technológiai háttér kellő teret enged az alkalmi- és rövid távú bérleti szerződéseknek is és ezáltal egy szélesebb szolgáltatási paletta és célközönség áll rendelkezésre, amely egyrészt növeli a sokszínűséget, másrészt lehetővé teszi a közösség és kapcsolatrendszer organikus felépülését. Nálunk a boldog bérlő a boldogságmérő! Mi bérbeadóként mindvégig azon dolgozunk, hogy szakmai, szabadidős és különféle célzott események és programok mentén hozzásegítsük közösségünket egy még nagyobb bázis, tudástár, szakmai és kapcsolati háló eléréséhez, mely hosszú távon lojalitást és bizalmat eredményez bérlői oldalon is. Célunk, hogy egy élő, dinamikus, értékalapú közösséget építsünk, ahol mindenki számára lehetőség van a fejlődésre, önfejlesztésre. Ezért is tervezzük a Loffice 15. születésnapját több naposra. Az egy hetes esemény során minden nap más és más szemszögből törekszünk a „Loffice Life” bemutatására, mindezt vidámsággal, humorral fűszerezve. Például itt elárulom, hogy április 14-én (igen, szándékosan egy hétfői napon) egy csúszdán lehet majd landolni barista shopunkba. Hogy pontosan hogyan és miért? El kell jönni személyesen is megnézni a Loffice Paulay-ba. Mi már alig várjuk!

A képre kattintva galéria nyílik
További részletek: https://www.youtube.com/watch?v=laXA5me5_FA

 

Irodakereso.info