A 2024 évi, XXVI. fordulóra nevezett, már megvalósult házakból válogatva, az általunk alapított különdíjat a Metrodom Irodaháznak ítéltük oda. A 3000 nm-es épület kvalitásai nyilvánvalóak, de a zsűri ezen túlmenően azt is értékelte, hogy a teljes átalakítás kiváló és követendő példa a rozsdaövezeti funkcióváltásra. Az épületet Kiss Gábor, a cég műszaki igazgatója mutatta be nekünk.
- Mi volt a kiindulási pont az épület átalakításánál?
- A választ egy kicsit távolabbról kezdeném. Egyre többen akarnak urbánus környezetben élni, aminek következményeként a városok szétterülnek, a gyorsan fogyatkozó zöld területeket beépítjük. Ezzel párhuzamosan, a jól kiépült tömegközlekedési útvonalak mentén, potenciálisan értékes területeken számos rozsdaövezetet találunk, ahol funkciójukat tekintve már nem jól működő, de szerkezetüket vizsgálva számos kiváló épület is található, sok esetben alulhasznosított terekkel. Az a meggyőződésem, hogy ezekben nagy potenciál van: közös érdekünk, hogy megújítsuk ezeket az épületeket, és megváltoztassuk a funkciójukat. A Metrodom irodaház remek példa erre: 1960-ban épült, eredetileg csomagolóanyagot gyártó gépek működtek az épületben. Anno a Teve utca is az ipari övezet része volt, amit mára körbe nőtt az időközben kialakult Váci úti irodafolyosó, illetve egy sor lakóház is épült a környéken. Gyártás már ebben az épületben sem folyt régóta, raktárként funkcionált, de lepusztult állapotban találtunk rá. Ugyanakkor azt is láttuk, hogy a tartószerkezete tökéletes állapotban van, az eredeti kialakítása is nagy rugalmasságot tett lehetővé, tisztes belmagassággal, pillérvázas szerkezettel.
- Mi jellemzi az új irodaépületet?
- Az ipari múlt szellemiségének építészeti alapvetései: rendkívül tiszta, racionálisan, derékszögben szerkesztett alaprajz, téglaburkolat, nagy belmagasságú terek, kazettás födém, látszó gépészeti elemek. A koncepció célja az alulhasznosított rozsdaövezeti terület fejlesztése mellett, modern minőségi urbánus környezet, komfortos munkahelyek, magas építészeti - és műszaki minőségű irodák létrehozása.
- Ha jól értem, a váz, az alapok megfeleltek valamennyi műszaki szempontrendszernek, elvárásnak, ugyanakkor az átalakítás kiváló példája példaértékűen illeszkedik a körfogásos gazdaság lényegi koncepciójába, nevezetesen egy korszerűtlenné vált, de építészeti értéket képviselő épületet kortárs újraértelmezésébe.
- Sokak szerint a zöldmezős beruházások kora lejárt, a közeljövő egyik markáns trendje a barnamezős, rozsdaövezeti területek, illetve az ott felépült építmények revitalizációja, megfeleltetése a mai kornak. Nem mindenki van tisztában azzal, hogy egy új épület felépítésekor a szerkezetépítés a CO2 kibocsátás 40%-áért felel. Vagyis, ha az már eleve rendelkezésre áll, ennyit máris megspóroltunk. A funkcióváltással létrehozott új épület jelentősen csökkentette az ökológiai lábnyomunk mértékét. Már alakítottunk ki ilyen elgondolás mentén munkásszállóból lakóépületet, és általában is érvényesnek gondolom, hogy a városi épületek átstrukturálása egyre nagyobb hangsúlyt kap a következő évtizedekben. Van egy sor olyan jó helyen épült ’B’ kategóriás irodaház, amelyet a bérlők már nem keresnek, ’A’ kategóriásra már nem lehet ezeket visszahozni, lakásokká viszont még át lehetne alakítani. Ez egy új irány, aminek még a legelején járunk. Az új iroda funkciójú épület kiváló tömegközlekedési ellátottsággal is rendelkezik, ami a közeli szolgáltatásokkal együtt erősíti a 15 perces kompakt város modellt, és csökkenti a városon belüli utazási szükségleteket. Jól megközelíthető gépjárművel, tömegközlekedéssel, biciklivel, rollerrel, vagy akár gyalogosan. A földszinti területeken a funkcióváltás során a régi üzlethelyiségek és raktárak helyét elegáns lobby és parkoló funkció vette át. Rendszámfelismerős beléptetésű parkolóhelyek, külön biciklitároló, illetve az elektromos autóknak töltőpontok készültek. Mára már a Metrodom védjegyévé vált a különleges, nem hétköznapi lobby. Az irodaházba belépve tágas, igényes nagy belmagasságú lobby várja a dolgozókat és az ügyfeleket, 24 órás portaszolgálattal, arcfelismerős beléptető rendszerrel. Exkluzív háromdimenziós lámpa installáció, egyedi design bútorok és modern művészeti alkotások a lobby ékkövei, melyekkel fiatal feltörekvő modern művészek előtt tisztelgünk.
- Milyen mértékben kellett hozzányúlni az eredeti épülethez?
- Miután megvásároltuk, szerkezetig visszabontottuk, új homlokzatot alakítottunk ki, teljesen megújult a gépészet és az elektromos hálózat, új lobby részt terveztünk, de ami érték volt, azt felújítva láthatóvá tettük, ilyen például a régi kazettás vasbeton födém. A ház adaptálható volt a mai igényekre, a gyártási funkció után ragyogóan működik XXI. századi irodaként is. Az eredeti funkcióból adódóan a 460 cm-es belmagasság jelentősen megnöveli a tereket és ez a közlekedőkben a látszó gépészettel együtt jól érezhető. Az irodahelyiségekben 380 cm magasan van az álmennyezet, ami élhető, nagyon komfortos munkakörnyezetet teremt. Nagy hangsúlyt kapott a wellbeing: fitnesztermet, szaunát, teraszos ebédlőt is építettünk. A 3000 nm-en mindössze 120-an dolgozunk, merthogy az épület a cégcsoportunk főhadiszállása. Az irodaház kialakítása során megfogalmazódott a cég egyik legfontosabb értéke: a dolgozói közösség. A korábbi évek vírushelyzete és korunk rohanó világában felértékelődött a közösség, mint kohéziós erő.
- Egy kicsit menjünk bele ebben a témába! Hogyan jelentkeznek ezek az elvek a hétköznapokban?
- A közösségi terek, mint inspiráló kollaborációs terek, a személyes találkozások színterévé váltak. A dolgozói jólétet, az egészséget, a motivációt támogatják a modern jól felszerelt elegáns irodahelyiségek, a központi közösségi nyitott kávézók, inspiráló és funkcionális közösségi terek, amelyek formális és informális együttműködés színteréül is szolgálnak. Az első emeleten többfunkciós közösségi létesítmény is várja a dolgozókat, benne edzőteremmel, szauna és fitnesz helyiséggel, élmény zuhanyzóval, míg a második emeleten külön nagyméretű ebédlő és étkező terasz került kialakításra. Homlokzatra szervezett nagyméretű, üvegfalú iroda helyiségek, középen kialakított szintén üvegfalú tárgyalók elegáns, szellős, nagyvonalú munkaállomások, burjánzó belső és külső élő növényzet jellemzi a modern kor irodaházát. Álpadlóba süllyesztett élő zöld növények, belső virágládák erősítik a természet közeli hatást. Az emeleti recepció előtt különleges díjnyertes design betonbútor kapott helyet. A prémium minőségű irodabelső magas szintű ergonomikus design bútorokkal egészül ki. A természetes fa felületek és indusztriális fém felületek ötvözik az elegáns és ipari jelleget. Az anyagok, formák, színek mind komfortos munkakörülményeket biztosítanak, és növelik a kreatív együtt gondolkodás hatékonyságát. Az irodák nagy belső üvegfelületei vizuálisan is összekapcsolják az egyes tereket egymással. Meggyőződésünk, hogy a kulturált munkahelynek komoly munkaerő-megtartó ereje is van. Nagyon büszkék vagyunk rá.
- A Metrodomot elsősorban újlakás fejlesztőként ismerik az olvasók. Merre vannak az új házaik?
- A most folyó projektjeink kivétel nélkül a budapesti rozsdaövezetben épülnek, így Újbudán, Angyalföldön és a Ferencvárosban árulunk újépítésű lakásokat.
- A Vágóhíd és a Vaskapu utca sarkán most elkészült épületük homlokzata egészen különleges. Mint városlakó ennek örülök, de megéri olyan lakóházat építeni, amelynek a kialakítása plusz költséget jelent?
- Kell hozzá hit, de a nagyobb presztízsnek és a könnyebb értékesíthetőségnek köszönhetően a plusz ráfordítás megtérült, és az is egy járulékos haszon, hogy ismertebbé teszi a nevünket. A zöld homlokzat egyébként valóban különleges: az erkélyek külső síkján terpesztett lemezből építettünk egy fehér héjat, a növények gyökérzetét rejtő ládákat befüggesztettük az erkélyek közé, így ezek az avatatlan szem számára láthatatlanok. A borostyán, a vadszőlő és a lonc néhány év alatt megerősödik, úgy, hogy évszakról- évszakra és évről- évre is változik majd a ház homlokzatának látványa.
- Jól látom, hogy a Metrodom lakóépületek egyik legszembetűnőbb különlegessége, hogy az élő zöld felületek a szokványostól eltérő módon több formában is megjelennek?
- Nemcsak az új épületek külső homlokzatain, mint élő függőleges növényfal, hanem akár a belső térben is, ezzel is növelve az értékes természetes minőségi életteret. A függőleges homlokzati zöldfelületek, külső - és belső zárt pihenőkertek mellett, aktív zöldtető, pihenőterasz és zárószinti zöld területek is helyet kapnak a koncepcióban. A függőleges zöld felületek enyhítik a városi szmog káros hatásait, szabályozzák az épületen belüli hőmérsékletet mind a nyári, mind a téli időszakban, természetesen csökkentve ezzel az energiafogyasztást. Oxigént termelnek, növelik a páratartalmat, és elnyelik a keletkező szállóport, széndioxidot. A vertikális kert néhány év múlva vertikális paradicsommá alakul megfelelő mikroklímát képezve, és jelentős zajcsökkentő hatással felruházva.
- Mit tapasztalnak, valóban a kislakások irányába tolódott el a kereslet?
- Igen, de ez egy hullámvasút. Nehezebb gazdasági helyzetben a kisebb lakásokat keresik, ha javul a gazdaság, akkor a nagyobbat. 2010-ig egyre nagyobb lakásokat kerestek a vásárlók, majd bezuhant a kereslet, és eltolódott a garzonok irányába. 2016-ben elindultunk felfelé, relatíve sok nappali + két, három hálószobás lakást is építettünk, illetve értékesítettünk. Majd jött a Covid és az orosz-ukrán háború, ami visszaesést indukált, de most megint felfelé mozdultunk. Először mindig a befektetők jönnek vissza a piacra - bérbeadási céllal vásárolnak kisebb lakásokat -, de ahogy visszatér az emberek jövőbe vetett hite, azok is érdeklődni kezdenek, akik maguknak keresnek otthont.
A képre kattintva galéria nyílik
Irodakereso.info