ESG-ről, a mesterséges intelligencia szerepe is szóba került, de a beszélgetés fókuszában az ingatlanok értéknövekedése, a bérlői elégedettség és az „ingatlanspecialista” Gránit Alapkezelő saját ingatlankezelő vállalkozásaként életre hívott Grandum jövője állt.
- Legutóbbi interjúnk (https://www.irodakereso.info/cikkek/interjuk/ingatlanban-erosit-a-granit-alapkezelo ) óta a Grandum Ingatlankezelő betöltötte az első születésnapját. Milyen évet zárt a cég?
- Lukács Kornélia: Rendkívül sikeres évet tudhatunk magunk mögött. Óriási kihívás volt nulláról felépíteni egy közel 30 fős szervezetet és kialakítani a folyamatokat egy olyan környezetben, ahol az épületet használók, a bérlők a működés első percétől kezdve magas szintű, professzionális szolgáltatást vártak el. A számos pozitív visszajelzés, a szolgáltatási színvonal látványos javulása, az épületek, ingatlanok megújulása mind-mind azt jelzik számunkra, hogy jó úton járunk céljaink elérése felé. Ezúton is köszönjünk munkatársaink áldozatos munkáját, akik segítettek minket, hogy elérjünk idáig!
- Ruzsinszki Tibor: A kialakított szakértői bázisnak köszönhetően 2024 második felében elindítottuk a Residential Property Management üzletágunkat is, ahol már a kezdetektől közel száz lakás bérbeadását, üzemeltetését, működtetését menedzseljük.
- Korábban azt ígérték, hogy „saját PM-szakembergárdájuk biztosan nem sétál el a csöpögő csapok mellett sem, a tulajdonosi szemléletű gondossággal több tíz bázispontban mérhető többlethozamot tudnak generálni befektetőiknek.” Tudják tartani az ígéretüket?
- R.T.: Alapvetően az általunk kezelt ingatlanalapok alapkezelőjének a feladata a bázispontok számítása. Mi azonban úgy látjuk, hogy a szolgáltatási színvonal emelkedése is hozzájárul az ingatlanok bérbeadottsági rátájának magas szinten tartásához, amely szegmenstől függően 93-99% között mozog – 5-10%-kal meghaladva a piaci átlagot. A magas bérlői telítettség növekvő ingatlanértékeket, magasabb bérletidíj-bevételeket, és ezáltal kedvezőbb hozamokat eredményez.
- L.K.: Már egy év működés után is biztató eredményeket hozott az első bérlői elégedettségi felmérésünk. Ahogy Tibor is említette, a bérlői elégedettség hosszú távú bérleti szerződéseket és stabil kiadottságot eredményez, amely végső soron az ingatlanok értékének növekedéséhez vezet.
- Úgy tűnik, hogy a korábbi home office-láz lecsengőben van, sőt: legutóbbi hírek szerint Trump elnök már be is rendelte home office-ból a hivatalnokokat. Mit gondolnak: milyen hatással van ez a változás a régiónk irodapiacára? Kialakul egyfajta hibrid modell? Mennyire munkakör, illetve cégkultúra függő a gyakorlat? Hogyan alkalmazkodhatnak a bérbeadók az új igényekhez?
- L.K.: Ingatlankezelőként az a feladatunk, hogy minden piaci változásra a lehető legjobb megoldásokkal reagáljunk. Komoly kihívás volt az irodapiaci szegmensben a home office megjelenése, majd gyorsan teret nyert az ún. hibrid modell. Jelenleg a cégek azzal küzdenek, hogyan tudják a dolgozókat újra az irodákba csábítani – ebben ingatlankezelőként bevált nemzetközi gyakorlatokra alapozott megoldásokat kínálunk. Az irodahasználati modellek – legyen szó hagyományos irodákról, coworking terekről vagy hibrid megoldásokról – eltérő kihívásokat jelentenek az üzemeltetésben. A beléptetés, a parkolás, az energiaellátás, vagy éppen a well being-szolgáltatások mind más-más megközelítést igényelnek. Mi, a Grandum Ingatlankezelőnél a rugalmasságban hiszünk. Proaktív szakembergárdánk, flexibilis folyamataink, gyors döntési láncunk lehetővé teszik, hogy minden bérlői igényt hatékonyan kiszolgáljunk.
- Hogyan látják a „fenyegető” ESG követelményrendszert? Miben tud segíteni a Grandum Ingatlankezelő?
- R.T.: Az ESG/Taxonómia követelményrendszere több ponton is érinti az ingatlanalapokat. Egyrészt a tudatos befektetők döntéseiknél egyre jobban figyelembe veszik a fenntarthatósági szempontokat, így az ingatlanok „zöld működtetése” versenyelőnnyé válik. Másrészt a bérlők is elvárják, hogy az általuk használt ingatlan hatékonyan, energiatakarékosan, transzparensen legyen működtetve. A Grandum kezdeményezésére és irányításával a kezelt portfóliónk minden ingatlanára teljes körű energiaaudit készült, amely azon kívül, hogy egy pillanatfelvételt adott az energetikai tényezőkről, tételesen számba vette a lehetséges fejlesztési irányokat is. Ezen javaslatokból már 2024-ben több százmillió forint értékben hajtottunk végre energiahatékonysági fejlesztéseket, és ezt a „zöldítés” stratégiát idén is folytatjuk. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy ingatlankezelőként aktívan részt vegyünk a tulajdonosi beruházási döntések előkészítésében, biztosítva ezzel, hogy a Grandum tapasztalatai és szakértelme beépüljön a fenntarthatósági stratégiákba.
- L.K.: Folyamatosan bővítjük a napelemes rendszereinket és folytatjuk a LED-világításra történő átállást. Portfóliónkban jelenleg 894 kWp összteljesítményű napelemes kiserőmű termel villamos energiát, valamint a Grandum támogatásával, most januártól olyan áramszerződést sikerült megkötni, amellyel a teljes ingatlanportfólió áramfelhasználásának 35 százalékát magyarországi naperőművek fogjuk biztosítani – ami jelentősen meghaladja a hazai 15 százalékos átlagot. A korszerűsítést folytattuk még több ingatlanon is a kazánok cseréjével, valamint megkezdtük az elektromos autótöltők telepítését is.
- Hogyan tudja támogatni a Grandum Ingatlankezelő a Gránit Alapkezelő által létrehozott Grandit Homes üzletágat?
- R.T.: Ahogy korábban is említettük, a Grandum Ingatlankezelő szakértelme lehetővé tette, hogy a Grandit Homes márkanév alatt elinduljon egy új üzletágunk, amely lakóingatlanok kezelésére specializálódott. A teljes körű szolgáltatás a vásárlástól a bérbeadáson át az üzemeltetésig minden tulajdonosi igényt lefed. Jelenleg 250 albérletet menedzselünk, de az év során ennek többszörösére számítunk. Az egyre bővülő portfólió mellett a hatékony üzemeltetés érdekében fejlesztjük digitális adatbázisainkat, optimalizáljuk folyamatszervezésünket, és innovatív megoldásokkal tesszük még költséghatékonyabbá a működést.
- Sokat beszélnek az innováció fontosságáról. A csapból is az AI folyik. A Grandum foglalkozik ezekkel a területekkel?
- R..T.: Hisszük, hogy az új megoldások fejlesztése, bevezetése a versenyképesség alapja. 2024 októbere óta minden épületen működő energiamenedzsment rendszerrel monitorozzuk a fogyasztási adatokat, profilokat. Adatbázist építünk a bérbeadási folyamataink minden rezdüléséről, teljeskörűen átálltunk digitális működésre, épület applikációt fejlesztünk, kényelmes fizetési megoldást vezetünk be ügyfeleinknek, BIM-elvárásoknak megfelelően menedzseljük a nagyobb kivitelezéseket és még sorolhatnánk a folyamatban lévő innovatív projekteket.
- L.K.: Az AI egy olyan terület, amit még mi is csak kerülgetünk. Elindítottunk egy pilot projektet, ahol azt vizsgáljuk, hogy a meglévő adatbázisunkon az AI-t “felokosítva” milyen előnyöket, információkat tudunk elérni. Ezzel párhuzamosan hozunk létre egy belső AI bizottságot, amelybe minden szervezeti egység delegál tagokat. A cél, hogy rendszeres időközönként, előre meghatározott tematika, forgatókönyv alapján megvizsgáljuk, hogy az AI-t milyen területeken tudnánk hatékonyan alkalmazni.
- Hogy látják a Grandum jövőjét?
- L.K.: Már a cégalapításkor gondolkodtunk abban, hogy ne csak a Gránit Alapkezelő ingatlanportfólióját kezeljük, hanem a szélesebb piacon is megjelenjünk. Ezen folyamat első és fontos mérföldköve, hogy április elejétől elnyertük egy 12 ingatlanból álló portfólió Property és Facility Management tevékenységét. A következő évek egyik célkitűzése, hogy a Grandum név egyet jelentsen a prémium színvonalú ingatlankezeléssel, és ezáltal új ügyfeleket vonzzunk.
- R.T.: Bár nem vagyunk klasszikus startupcég, de hisszük, hogy korszakalkotó megoldásokkal, innovációkkal új szintre emelhetjük az ingatlankezelési piacot.
Irodakereso.info