- Hogyan alakul(t) az élet a COVID-19 vírus alatt? Megtorpant-e a bérbeadás, mi változott?

- Az, hogy hogyan alakult az élet, egy nagyon tág témakör, hiszen számos szempontból vizsgálhatnánk ezt a kérdést. Az biztos, hogy a világgazdaságot és a mindennapi, megszokott életet fenekestől forgatta fel a járvány, aminek természetesen az irodapiacon is lehet érezni a hatását, bár sokak szerint az igazi hatás csak később bontakozik majd ki a maga teljességében, hiszen ez a szektor a lassabban reagálók közé tartozik. A bérbeadás teljes egészében természetesen nem torpant meg, köttettek irodapiaci tranzakciók, nagyobbak is, de lényegesen kevesebb, mint az elmúlt években. Azok a tranzakciók, amelyek már folyamatban voltak a járvány kezdetekor, általában sikeresen le is zárultak, még ha kissé módosított paraméterekkel is bizonyos esetekben. Újonnan induló irodakeresési projektek esetén viszont azt tapasztaltuk, hogy azok a cégek, amelyek nem voltak ilyen-olyan okokból lépéskényszerben, inkább kivártak, és felfüggesztették az irodakeresést, vagy még inkább bele se fogtak, hiszen a fókuszban az állt, hogy hogyan adják meg minél előbb a legmegfelelőbb választ az új helyzetre a rendelkezésre álló fizikai kereteik között, hogy talpon tudjanak maradni. Hogy hogyan szervezzék a munkavégzést úgy, hogy az lehetőleg hatékony legyen és a munkatársak ezzel egy időben biztonságban is legyenek. Ettől függetlenül tranzakciók vannak és lesznek a jövőben is, de hogy milyen megváltozott paraméterek mentén, az még csak most körvonalazódik.

- Mit gondol, új időszámítás kezdődik az irodapiacon? Befolyásolja-e, és ha igen, akkor hogyan a kialakulóban lévő home office kultúra a bérlői magatartást?

- A home office-ban történő munkavégzés sok vállalatnál már a járvány előtt is napi gyakorlat volt. Ezen vállalatok esetében - a COVID-19 okozta változások nyomán -  az így végzett munka arányának növekedése mellett a minőség megtartása volt a legnagyobb kihívás. Számos vállalatnál azonban a home office, (vagy ahogy a jog fogalmaz a távmunka), egy teljesen új munkavégzési forma. Ezen vállalatok esetében most a legfontosabb feladat, hogy az újonnan szerzett tapasztalatokat beágyazzák a szervezeti kultúrába és a meglévő működési modelljükbe. Ami azonban közös mindegyik vállalat esetében, hogy időt kell hagyni arra, hogy megtalálják az egyensúlyt az irodai munkavégzés és a távmunkavégzés között, ami mentén sikeresen tudnak majd működni. Általánosságban elmondható az is, hogy várható (és már tapasztalható is folyamatban lévő kereséseknél, illetve albérletbe adási törekvések formájában), hogy kevesebb területre lesz szüksége a bérlők jó részének és a megtartott területek is máshogy fognak kinézni a jövőben: kevesebb hagyományos vagy akár shared munkaállomással és sokkal több, projekt feladatok végzésére és kreatív ötletelésre alkalmas közösségi térrel. Az ember kerül a fókuszba, az iroda élményt adó találkozási ponttá válik, amely a munkavállalók szocializációs- és csapatmunka igényeit lesz hivatott kielégíteni, míg az otthoni munkavégzés keretei között végezzük majd az önálló, elmélyülést igénylő feladatainkat. Nagyon fontos szempont lesz, illetve máris azzá vált, hogy mindezt úgy tehesse a munkavállaló, hogy közben biztonságban érzi magát, és úgy érezhesse, hogy a munkáltatója is mindent megtesz ennek érdekében. Ezt a fajta irodatérbeli átalakulást nyilvánvalóan nem fogjuk mindenhol egyforma mértékben látni, de már konkrét tapasztalatunk van olyan bérlőket illetően, akik a korábban bérelt irodájuk tetemes (40-70%!) részétől meg fognak válni, a fennmaradó területet pedig szinte teljes egészében közösségi térként használják majd. A fentieken túl valószínűleg egyre inkább teret fog nyerni az úgynevezett ’remote working’, ami annyit tesz, hogy a munkavállaló szinte bárhonnan végezheti a munkáját, így azt nem kell feltétlenül otthon ülve tennie. Ezzel meg tud spórolni napi akár egy-két órányi utazási időt is, ami a sokat emlegetett ’work-life balance’ szempontjából nagyon nagy különbséget eredményezhet a dolgozó emberek életében.

 - A legtöbb bérlő(jelölt) a rugalmasságot jelöli meg az első számú szempontnak, amikor szerződést készül aláírni. Önök hogyan válaszolnak erre az igényre?

Az ügyfeleinknek azt tanácsoljuk ezzel kapcsolatban, hogy biztosítsák az igényelt fokú rugalmasságot a bérlőknek bővülési és visszaadási opciók, előbérleti jogok és egyebek segítségével, hiszen ezek nélkül manapság - és főleg a jelen helyzet okozta bizonytalanság okán – már nem nagyon lehet bérleti szerződést kötni, főleg a nemzetközi nagyvállalatokkal. Fontos viszont, hogy olyan feltételekkel tegyék mindezt, hogy a projekt mutatók és a későbbi értékesíthetőség se szenvedjen csorbát, és a megállapodás a bérbeadó számára ugyanúgy komfortot adjon, mint a bérlő számára. Erre megvannak a megfelelő eszközök. Azt viszont nem igazán javasoljuk a bérbeadó ügyfeleinknek továbbra sem, hogy teljes kilépési opciót adjanak, hacsak nem a szokásos 5 évnél hosszabb időtartamú szerződésről van szó, de akkor is csak kivételes esetben. Azt azért mindenképp meg kell említeni, hogy már a Covid járvány előtt is egyre inkább megjelent a nagyobb bérleti szerződésekben az ilyen jellegű rugalmasságok iránti igény a bérlők részéről.

- Ugyanez egy kicsit másképpen fogalmazva: mit akarnak a bérlők?

– Jelenleg először is túlélni. Főleg azok a bérlők, akiket a legjobban sújtott a járvány miatt kialakult új helyzet. De irodapiaci szempontból voltaképpen ugyanazt mint eddig, csak kicsit másképp. Egy őket mindenben maximálisan kiszolgáló, a lehető leghatékonyabb működést lehetővé tevő iroda teret, ami vonzza és segít megtartani a tehetséges munkaerőt. Természetesen továbbra is fontos a lokáció és a pénzügyi feltételek, de arányaiban nagyobb jelentőséget kapott a flexibilitás mind a szerződések, mind a bérelt irodatér szervezése szempontjából és az elmúlt években tapasztaltnál is nagyobb hangsúlyt kapnak a munkavállalók és az, hogy az ő igényeiket-céljaikat és a céges célokat miként lehet a lehető legjobban összehangolni.

- Tanácsadókra akkor is szükség van, amikor minden a megszokott kerékvágásban halad. Helyes a feltételezésem, hogy ebben a gyorsan változó közegben felértékelődik az Önök szerepe?

 – Az elmúlt időszak természetesen mint a legtöbb más, irodapiacon tevékenykedő vállalatot, a Colliers-t is új kihívások elé állította, amelyekre igyekeztünk megadni a helyzethez mérten legmegfelelőbb választ. Zártunk sikeres irodabérleti tranzakciókat, köztük 10,000+-ost is, de ami a legfontosabb, hogy elkezdtük azt kutatni, hogyan változtatta meg a Covid időszak a bérlői igényeket, hogy ügyfeleinket minél teljesebb körű tanácsadási szolgáltatással segíthessük ebben az új helyzetben is. Mi több, igyekszünk elébe menni az ezzel kapcsolatos valós igények megfogalmazásának azzal, hogy segítő kezet, együtt gondolkodást nyújtunk ügyfeleinknek abban, hogy valójában mi is lenne az az irány, amelybe való elmozdulással a lehető legjobban tudnak reagálni az új kihívásokra, ezt követően pedig tanácsadást nyújtani abban, hogy ennek mik a lehető leghatékonyabb munkahely szervezési és irodabérleti leképeződései. Ezt kifejezetten a Colliers erősségei között emelném ki és úgy látjuk, hogy ügyfeleink is nagyra értékelik ezt a fajta proaktív megközelítést.

 

Irodakereso.info