Ez összhangban áll az európai és globális piacok fellendülésével a 2023 utáni lassulást követően. Az év végi volumenek elérhetik a 7–7,5 milliárd eurót, ami még így is körülbelül 30%-kal marad el a
10 éves átlagtól – derül ki a Colliers legfrissebb „Q1-Q3 CEE Investment Scene” című regionális jelentéséből.
A CEE-6 országainak gazdasági klímája
Silviu Pop, a Colliers CEE és Románia kutatási igazgatója így kommentálta a helyzetet: „Donald Trump 2024-es választási győzelmével aggályok merültek Európában, elemzők arra számítanak, hogy visszatérhet a 2016–2020 közötti politikájához. Ez negatív hatással lehet Nyugat-Európára, különösen Németországra, amely a CEE-6 legnagyobb exportpartnere volt (2023-ban az export 27%-át tette ki). Tőkekiáramlásra és az eurózóna iránti megnövekedett kockázati várakozásra számíthatunk, ami bizonytalanságot jelenthet a CEE gazdaságaira és a helyi eszközök kockázati tényezőire tekintve is. Trump geopolitikai irányvonalának egyértelművé válása 2025 elején kulcsfontosságú lesz.”
Árkorrekció
A CEE régióban az elmúlt 18 hónapban kisebb mértékű árkorrekció történt, mint Nyugat-Európában, ami lassabb helyreállást von maga után. További korrekcióra lehet számítani 2025-ben, ahogy az üzleti aktivitás fellendül, bár a helyreállás mértéke országonként eltérő lehet a CEE-6-ban.
A CEE befektetési volumenének alakulása 2024 első három negyedévében a 2023- as, illetve a 2022-es bázisokkal összevetve.
A 2024 első három negyedévére vonatkozó befektetési volumenek a 2023-as leggyengébb eredmények után helyreálltak, és várhatóan 2025-ben ismét meghaladják a 10 milliárd eurót. A régióban az átlagos befektetési volumen 24%-kal nőtt ugyan a 2023-as bázishoz viszonyítva, de 37%-kal csökkent a 2022 első három negyedévéhez képest.
Lengyelország közel 55%-os részesedéssel kiemelkedett a régió befektetési piacán, amit a második és harmadik negyedévben tapasztalható helyi aktivitás jelentős növekedése segített elő. Bár néhány piacon jelentős éves növekedést regisztráltak, az eredmények nagy szórást mutattak: Szlovákiában példádul 63%-os csökkenést, míg Romániában viszont 190%-os növekedést. A piac még mindig nem állt teljesen talpra, a tranzakciók többsége off-market alapon történik. A jelentősebb helyreállás 2025-ben várható, amely azonban nagyban függ a gazdasági, inflációs és kamatkörnyezet alakulásától.
Befektetési volumenek szektorok szerint
Az irodai tranzakciók továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak globálisan és a CEE régióban egyaránt. 2024 első három negyedévében az ipari-logisztikai (I&L) és az irodai szegmens egyaránt 29%-kal képviseltette magát a teljes befektetési volumen tekintetében, míg a kiskereskedelmi tranzakciók 26%-os részesedéssel követték a fenti szektorokat.
2024 harmadik negyedévében a legnagyobb tranzakciók mind az ipari szektorban zajlottak le, és meghaladták a 100 millió eurós értéket. A két legnagyobb tranzakció Lengyelországban regisztrálták (egy ipari park és egy ipari portfólió részének értékesítése kapcsán), míg a harmadik legnagyobb tranzakció Romániában zajlott (két ipari portfólió értékesítésével).
Befektetők a származási országuk szerint
A CEE-6 országok tőkemozgása volt továbbra is a legaktívabbnak mondható 2024 első három negyedévében, bár részesedésük 50% alá csökkent a teljes régiós volumenben. A cseh tőke 30%-kal a legmagasabb részesedést érte el. Az európai tőke a második legaktívabb volt, amelyből különösen az Egyesült Királyságot lehet kiemelni a maga 13%- os részesedésével.
Előrejelzés 2025-re
2025-re óvatos optimizmus figyelhető meg, mivel az árak stabilizálódni látszanak, és az Európai Központi Bank várható kamatcsökkentései ösztönözhetik a piaci aktivitást. Azonban a tranzakciós volumenek szélesebb körű helyreállása várhatóan csak 2025 harmadik vagy negyedik negyedévére várhatóak. A régió gazdasági növekedése (tekintettel Németország jelenlegi recessziójára), az árak
stabilizálódása és az intézményi tőke visszatérése inkább a 2026-os évre jelez előre kedvezőbb piaci feltételeket. A jelenlegi tranzakciók az értéknövelt és opportunista stratégiákra összpontosítanak, különösen az újraárazott szektorokban, bár jelentős árazási különbségek maradnak, különösen a logisztikai szegmensben.
Colliers