- Most jelentették be a Corvin Innovation Campus indulását, amelynek egyik ígéretes újdonsága a Stay Safe kezdeményezés. Mi ennek a lényege? Bevezetik a Budapest One, illetve a következő projektek esetében is?
- Az emberközpontúságáról ismert WELL minősítés szigorú egészségvédelmi előírásaira és tapasztalataira alapozva indította el a vadonatúj „Stay Safe” kezdeményezését a Futureal. A program egy teljesen újfajta gondolkodásmódot takar, amelynek része az átfogó egészségvédelmi óvintézkedések és protokollok kialakítása, valamint a biztonságosan látogatható környezet megvalósítása, amit minden új fejlesztésre kiterjesztünk, köztük a Budapest ONE és a Corvin Innovation Campus projektekre, valamint a Futureal saját irodáira is. A kezdeményezés keretében formabontó technológiai megoldásokat is elérhetővé teszünk.
- Mondana erre néhány konkrét példát?
- Az egyik látványos eredmény, hogy a Corvin Innovation Campus közös területei szinte teljesen érintésmentessé válnak, így többé nem kell kilincsek lenyomásával vagy a gombok megnyomásával foglalkoznunk. A látogatókat kártyaérzékelős automata ajtók és lámpakapcsolók, valamint a biztonságos távolságot jelző jelzések fogadják. A liftek telefonos applikációval is hívhatóak lesznek, a mosdókat pedig ugyancsak érintésmentes öblítéssel, kézmosóval és szappanadagolóval szereljük fel. Emellett az épület gépészeti rendszere, a magyarországi követelményeket messze túlteljesítő egyedi szűrői, UV sugaras csírátlanítói Budapest egyik legtisztább levegőjét biztosítják majd.
- A látogatónak olyan érzése lehet, hogy a Corvin projekt – telek hiányában – lassan befejeződik, aztán kiderül, hogy még mindig van tartalék. A Corvin Innovation Campus után lesz még újabb lépésük ezen a területen?
- A Corvin Sétány a Futureal-csoport sikertörténete, amiben a Corvin Innovation Campus irodaház egy új fejezetet nyit. A fejlesztés keretében nemcsak az ultramodern épület, de a körülötte megújuló közterületek is közkedvelt találkozóhellyé változtatják a valaha hírhedt Szigony utcát. Elhelyezkedésének köszönhetően az irodaház egyszerre élvezi a Sétány által nyújtott szolgáltatások előnyeit, és terjeszti ki ezeket a szomszédos utcák irányába. A Corvin-negyed az elmúlt tíz évben hatalmas átalakuláson ment keresztül és vonzó befektetési célponttá vált, ezért is követtünk el mindent, hogy tudjunk egy újabb irodaütemet elindítani. Jelen állás szerint, ez a Corvin-negyed utolsó irodaépülete.
- Menjünk át a budai oldalra! A Budapest One az egyik legígéretesebb kortárs épület Budapesten. Értékelik a potenciális bérlék az építészeti minőséget? Mi az ütemterv a második, illetve harmadik fázisra vonatkozóan?
- A Budapest ONE irodapark fejlesztése a tervek szerint halad, a komplexum első, 25 000 négyzetméter bérbeadható területű ütemét 2020 januárjában a Futureal át is adta a bérlők számára. A projekt sikerének eredményeként a tervezett két fázis párhuzamosan egy végső ütemben valósul meg, ami már előkészítés alatt van. Befejezésekor a komplexum több mint 65 ezer négyzetméternyi bérirodával bővíti a fővárosi irodapiacot. A szalagként hullámzó épület különleges, de a bérlők között nagyon népszerű formája a parametrikus tervezéssel támogatott optimalizálás eredménye. A Budapest ONE alaprajza és homlokzata úgy lett kialakítva, hogy a lehető legkedvezőbb beépítést tegye lehetővé. Nagy előnyt jelent, hogy az irodaház bármilyen bérlői elváráshoz igazodik, amivel hatékony térkihasználást biztosít. Az irodapark bejáratai a környező közlekedési tengelyekhez igazodnak, emellett szimulációk segítségével a napsütés iránya, a napenergia-potenciál és a légáramlás szempontjából legideálisabb forma jött létre.
- A Budapest One elnyerte „Az Év Well Projektje 2019” díjat. Ez inkább presztízs vagy valódi fogyasztói (bérlői) igényre adott válasz?
- Az elmúlt években piaci trendje és tapasztalatai arra mutattak rá, hogy a tehetséges munkaerő megszerzése és megtartása már az irodaválasztásnál is kiemelt szempont. Ennek következtében az irodabérléssel kapcsolatos döntéseknél a HR-szakemberek szerepe egyre meghatározóbbá válik. Egy irodai dolgozó, karrierje során közel ötvenezer órát ül a munkahelyén, ennek megfelelően a számukra nyújtott szolgáltatások és munkavállaló-központú megoldások döntőek lehetnek egy állásajánlat elfogadásánál. A technológia eszközök használata és az ülőmunka számos egészségügyi probléma forrása lehet, ezért a legmodernebb irodák fejlesztését a munkatársak egészségének és közérzetének javítása határozza meg az elkövetkező évtizedben. A WELL-minősítés célja, hogy olyan irodaházak épüljenek, amelyek a környezetvédelem mellett az ott dolgozók egészségére és közérzetére is kedvező hatással vannak. Ennek megfelelően a Futureal-csoport elkötelezte magát, hogy az összes jövőbeni irodaépület-fejlesztését a WELL irányelvei szerint valósítja meg, hiszen a környezettudatosság részeként az épülethasználók egészségét az egyik legfontosabb tényezőnek kell tekinteni a tervezés során. A hazai irodapiacon is megkerülhetetlen fenntarthatósági épületminősítések, mint a LEED és a BREEAM, a WELL Building-besorolással kiegészítve egy olyan egységes rendszert jelentenek, amely a környezettudatosság teljes spektrumán kiemelkedő épületek létrehozását eredményezik. Büszkék vagyunk arra, hogy az általunk választott irányt a szakma is elismeri, és követendő példának tartja. Bízunk benne, hogy a Budapest ONE esetében is bevezetett Stay Safe programunk is új standardot állít fel a hazai és a nemzetközi irodapiacon.
- Hogyan változott/változik a piac a koronavírus hatására?
- A koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi hatása az irodaszektoron is nyomot hagy/hagyott. Az új irodát kereső bérlők a jövőben nem fogják beérni az ideális lokációval, a könnyű megközelíthetőséggel és a széles szolgáltatásokkal. A pandémiát követő új korszakban az alapvető döntési kritériumok részévé válik az egészséges, biztonságos és emberközpontú munkakörnyezet. Az elmúlt időszakban tapasztalható nagy és egyterű irodatereket újra kell gondolni és a nagyon nagy sűrűségű ültetéseket szintén. Ez egy bérbeadókat és bérlőket egyaránt érintő kérdés, sokkal szorosabb kooperációt igényel, hiszen a munkatársak védelme az elsődleges és közös elvárás.
- Mit gondolnak, mikor rendeződik a piac, és legalább ennyire izgalmas az a kérdés, hogy milyen strukturális átalakulások valószínűsíthetőek?
- Azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy mennyi ideig fog tartani ez a krízishelyzet, de várakozásaink szerint biztosan több hónapig. Természetesen az építőiparban is érezhetőek a koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásai. Az ellátási láncok szakadozása és a külföldi építőipari munkások hazautazása, ha átmenetileg is, de fennakadásokat okozhat. Jó hír azonban, hogy a kivitelezési munkák a meglévő létszámmal folytathatók, mivel ezen munkafázisokban alacsony a munkavállalók sűrűsége, ezáltal a megfelelő egészségügyi intézkedésekkel minimalizálható a járvány terjedésének kockázata. Mindeközben optimizmusra ad okot, hogy a bankrendszer jelenleg sokkal jobb állapotban van mint 2008-ban. A magyar gazdaság jóval erősebb, a lakosság eladósodottsága pedig sokkal alacsonyabb és az is forintban van. Rengeteg tartalék áll rendelkezésre a rendszerben, és ami különösen fontos, hogy nincs itthon ingatlanpiaci buborék. Miközben számos más nemzetgazdasági ágazat leállni kényszerült, az ingatlanfejlesztések továbbra is hozzájárulnak a hazai gazdaság ellenállóképességének növeléséhez, hiszen jelentősen képesek csökkenteni a koronavírus miatt kialakult gazdasági válság negatív gazdasági hatásait.
- Ha jól értem, nem aggódnak, sőt meglehetősen ambiciózus terveken dolgoznak.
- A Futureal pozíciója szilárd, minden projektünkhöz rendelkezünk a szükséges önerővel, az elindult fejlesztéseinkhez megvan a finanszírozás, magas az az előbérlés. Ez azt jelenti, hogy ahogyan a múltban, most is végig visszük az elindított projektjeinket és folytatjuk a további fejlesztések előkészítését, a bérlőink, és partnereink számíthatnak ránk. Mi több, a Futureal 250 millió forinttal támogatja a járvány elleni küzdelmet Magyarországon, Romániában és Spanyolországban is. A felajánlott összeg első részét a magyar kormány által létrehozott, önkéntességet és adományozást koordináló akciócsoport, a Segítünk Egymásnak felhívására utalták át, míg a fővárosi intézkedéseket 50 millió forinttal támogatták.
- Mi a véleménye a makrokörnyezetről? Mennyire érzi támogatónak, illetve mi az, amin lehetne javítani?
- Kedvező iránynak tartjuk az elmúlt hetekben megvalósult kormányzati intézkedéseket, köztük a rozsdaövezeti fejlesztések 5%-os áfakulcsát, valamint az engedélyezési folyamatok felgyorsítását. A Növekedési Hitelprogram kiterjesztése (NHP Hajrá) és a Növekedési Kötvényprogram feltételeinek lazítása érdemben hozzájárul a vállalatok túléléséhez. A hitelmoratórium bevezetésével azok a nehéz helyzetbe került lakástulajdonosok, akik banki finanszírozással vásárolták meg otthonukat, nem kényszerültek az ingatlanuk értékesítésére, így a lakáspiacra nem nehezedik eladói nyomás. Ezek az intézkedések együttesen kedvezően hatnak az ingatlanfejlesztői szektorra, amely így még inkább képes hozzájárulni a magyar gazdaság ellenálló-képességének növeléséhez. Azért, hogy ez a pozitív hatás hosszabb távon is fennmaradhasson, további kormányzati intézkedésekre van szükség. Ahhoz, hogy az építőipar ne álljon le, illetve szenvedjen el jelentős károkat, részben arra van szükség, hogy a fejlesztésekhez szükséges hivatali, hatósági háttéradminisztráció (földhivatalok, kormányhivatalok, szakhatóságok, tervzsűrik) működése továbbra is biztosítva legyen, a közművállalatok pedig folytassák a beruházásokhoz szükséges megrendelt fejlesztéseket, mérőóra-felszereléseket, adminisztrációt.
Irodakereso.info