A felújítás során a műemléki oltalom alatt álló, hajdani MÉMOSZ-székház modern, fenntartható irodakomplexumként született újjá, miközben megőrizte építészeti értékeit. Noah Steinberg, a Wing elnök-vezérigazgatója szerint a világ egyik legjobb modernista épületéről van szó, amit már 1990-ben, Magyarországra érkezésekor megcsodált, de – ahogy fogalmaz – akkor nem is álmodott róla, hogy valaha köze lesz hozzá. Szerinte a generáltervező Tiba Építész Stúdiónak és a kivitelező Fitout Zrt.-nek is köszönhetően ez jelenleg Magyarország legzöldebb műemléképülete, amelyben most az ország legmodernebb hírstúdiója is helyet kapott úgy, hogy megőrizték az eredeti karakterjegyeket. Ezekből láthatunk ízelítőt a napokban megnyitott, a „Modernizmus darabokban – a Liget Center, az egykori MÉMOSZ-székház építészeti karakterei” című pop-up kiállításon. Ennek apropóján beszélgettünk.

-    Úgy tűnik, mintha erősen vonzódnának a bonyolult, összetett ingatlanfejlesztési projektekhez. Számos fejlesztő az egyszerűbb metódust választja: vesznek egy Váci úti telket, felépítenek egy kockát, bérbeadják, eladják, jöhet a következő projekt. Kicsit úgy tűnik, mintha jobban értékelnék a magyar épített örökséget, mint a hazai cégek.

-    A Wing magyar cég, és egy kicsit én is az vagyok: közel 35 éve érkeztem Magyarországra, és valaki nekem azt mondta, hogy akinek magyar az anyósa, az maga is magyarnak minősül (nevet). Mindig elmondom: fontosnak tartjuk Budapest építészeti örökségét, ez adja a város varázsát, karakterét, jellegét. Mi is hoztunk létre zöldmezős beruházásokat, de ügyelünk arra, hogy építészeti értéket teremtsünk, funkcionális és esztétikai értelemben egyaránt. Jó példák ezekre az Ericsson és evosoft székháza, vagy Millenáris Parkban megvalósított Classic irodaház. Ott, ahol lehetőségünk van arra, hogy egy meglévő épület keretei között teremtsünk értéket, nagyon szívesen tesszük ezt. Ilyen a saját székhelyünkként is használt Máriássy Ház régi épülete, a hajdani borjúvásárcsarnok, vagy az egri dohánygyárat újragondoló Agria Park bevásárlóközpont. Hiba lenne nem elismerni a magyar építészet gyökereit, és ezekre építkezni szimbolikusan és szó szerinti értelemben is, legyen szó a monarchiáról, a kommunizmusról, a két világháború közötti időszakról vagy akár a mai korról. Ez gazdagítja az épített környezetet, ez a küldetésünk része.

-    Kijön a végén a matek? Profitábilis ez a gondolkodás?

-    Kőkeményen profitorientált vállalkozás vagyunk. Nem vagyunk kulturális intézmény, sem jótékonysági szervezet. Nyereséges cég vagyunk, ami annak köszönhető, hogy olyan épületeket hozunk létre, amelyek értéket jelentenek a már említett módon esztétikai értelemben és a funkcionalitás terén, és természetesen pénzügyileg is.  

-    Budapesten nő a kihasználatlansági ráta, miközben kevés a városban a daru, nem igazán futnak új projektek. Hullámvölgyben vagyunk?

-    Az ingatlan mindig is ciklikus üzlet volt, ez nem újdonság. A Wing az ingatlanpiac valamennyi szegmensében jelen van: raktár, iroda, hotel, bevásárlóközpont és lakások, amellett, hogy külföldön is aktívan dolgozunk. Többségi tulajdonosai vagyunk a varsói tőzsdén jegyzett Echo Investmentnek, csakúgy, mint a berlini székhelyű Bauwertnek. Több lábon állunk, de ha az irodapiacra kíváncsi: én személy szerint is hiszek az irodában, mint termékben. Az emberek bejárnak dolgozni, csapatmunkát végeznek, részesei a vállalati kultúrának. Nagyon nehéz úgy alkotni, hogy nem találkoznak. Az, hogy a Covid után nőtt a home office elterjedtsége, egyértelmű, de a járvány előtt sem volt ismeretlen ez a munkavégzési forma. Továbbra is szükség van jó lokációjú, korszerű, magas szintű szolgáltatásokat kínáló épületekre. Ez nem csak a hajdani MÉMOSZ (Magyar Építőipari Munkások Országos Szövetsége) székház felújításával létrejött Liget Centerre érvényes, de a szintén nemrégiben átadott Liberty iroda- és szállodakomplexumunkra is, és ezek a projektek sikeresek, működnek. Az ingatlanpiacon kevesebb az aktivitás, de ez elsősorban a magas kamatkörnyezetnek köszönhető, hiszen most az alternatív befektetések vonzóbbak. De úgy látom, ez lassan rendeződik.

-    Vagyis optimista?

-    Én mindig optimista vagyok.

-    Min dolgoznak most?

-    Épül a második reptéri szállodánk, az ország második TRIBE hotele, amit jövőre adunk át. Készül a Liget Center harmadik épülete, a Vitrum, ahol az építészettörténeti pop-up kiállítás is található, az épület jelenleg szerkezetkész. A Gizella utcai egykori telefongyár épületeit technológia parkká alakítjuk át, HOP Technology Office Park néven. A HOP-on belül BTS-konstrukció keretei között a Lightware speciális igényei mentén zajlik a székházuk fejlesztése. Emellett több raktár-, és lakóingatlan-fejlesztésünk is fut. Az IHG Hotels & Resorts-szal kötött megállapodásnak köszönhetően két projekt előkészítése is zajlik: a Holiday Inn Express Vágóhíd várhatóan 2027 elején, az Indigo Budapest Andrássy pedig 2028 második negyedévében nyitja meg kapuit.

-    Melyik a kedvenc projektje? És kérem, ne mondja azt, hogy amelyiken éppen dolgoznak! Ha Amerikából érkeznek rokonai, barátai, mit mutat meg nekik a legszívesebben?

-    Ha a saját projektjeimről van szó, akkor kettőt említenék: az egyik a Corvinus Egyetem C épülete. Nagyon fontos, hogy a jövő döntéshozói, vezetői korszerű körülmények között tanulhassanak. A másik a Liget Center, és azon belül is az Auditorium, az RTL stúdióinak helyet adó épület.


A képre kattintva galéria nyílik


Irodakereso.info