– A legtöbben bérlik a székházukat, Önök a tulajod mellett döntöttek. Milyen épületet építettek maguknak, és miért?

– Egy csehországi fürdőszobai termékeket gyártó cég helyi leányvállalata vagyunk, és a termékek kis- és nagy-kereskedelmét látjuk el 1999-től. A korábbi, miskolci utcai bérleményünk területén 2001-ben egy lakópark beruházás kezdődött, ezért kénytelenek voltunk másik telephelyre költözni. Lehetőségünk nyílt a korábban Merkur telephelyként ismert telek megvásárlására. Az itt elhelyezkedő ingatlanokat idővel „kinőttük". A telep a tulajdonunkban volt, így egyértelműnek tűnt, hogy itt építsük fel korszerű ingatlanunkat. A telek mérete lehetővé tette, hogy nem csupán egy kereskedelmi ingatlant, hanem egy korszerű irodaházat is megvalósítsunk. Volt már tapasztalatunk, hiszen a cégcsoportunk hasonló beruházásokat valósított meg Pozsonyban és Csehország különböző városaiban. Új központunk 15%-a saját kereskedelmi tevékenységünket szolgálja ki, a többi bérlemény üzlet, raktár és iroda.

– Kik a bérlők?

– Az idők során úgy alakult, hogy az üzletsoron lakberendezéssel kereskedő cégek foglaltak helyett – ezt kihasználva az üzletsort Style&Home Lakberendezési Központ néven népszerűsítjük. Földszinten Tesco Express található. Az Erzsébet királyné út felöli szárny földszint plusz 4 emeletes, az Öv utcai szárny pedig földszint + 2 emeletes. Az ezekben kialakított irodákat elsősorban könyvelő, tanácsadó és informatikai vállalkozások bérlik.

– A honlapjuk szerint az „U” alakban elhelyezkedő, zárt udvart létrehozó épületszárnyak tulajdonképpen tele vannak. Mekkora a bérbeadható területük, és ebből mekkora rész vár még bérlőre?

– A bérelhető 7.300 m2 területből jelenleg 311 m2 szabad, mely 35-107 négyzetméteres irodákat tartalmaz. Jelenlegi elfoglaltságunk 95%

– Mi a véleménye az építőipari fellendülésről, élénkül-e a RAVAK termékek iránt a kereslet?

 – Termékeink főként lakossági és szállodai beruházásokat szolgálnak, így az irántuk való kereslet valós képet mutat a magyarországi lakóingatlan piac fejlődéséről. A 2008-2012-es mélypont után, a kedvezőbb kamatszinti környezetben a lakosság és vállalatok beruházási hajlandósága évről-évre javult. Számunkra ez az időszak a termékfejlesztésről, portfólió bővítésről szólt, és ezek eredménye mára kifejezetten pozitív számokban nyilvánul meg. 2015-ben a termékeink iránti kereslet már meghaladta a válság előtti szintet. És az idén ezt sikerült tovább emelnünk.

– Hogyan látja az ingatlanpiac/építőipar piac közeljövőjét?

– A lakó- és irodai-beruházások további bővülésében komoly akadályt látok. A generál kivitelezők kapacitása szinte száz százalékig ki vannak használva, újabb megbízásokat ritkán fogadnak el. Szerkezetépítőt – olyat, aki egy éven belül fel tud vonulni a területre – gyakorlatilag lehetetlen ma találni. A szomszédos országok is hasonló gondokkal küzdenek, így ők sem tudnak munkát vállalni nálunk. Ennek egyik oka a gyakran emlegetett szakemberhiány.

– Hová lettek a szakemberek?

 – Az építőipari munkálatok iránti csekély kereslet  a válság időszakában alacsony szinten tartotta a kivitelezési munkadíjakat. Emiatt több cég, illetve magánvállalkozó külföldön szerzett megrendeléseket. A kinti konjunktúra lecsengése után nem mindenki jött haza munkát vállalni. Meggyőződésem, hogy ez egy átmeneti állapot és a szolgáltatói kapacitások igazodni fognak a megrendelések növekedéséhez, viszont ennek „ára lesz”. Az építőipari munkadíjak egyes területeken máris 40-60%-kal emelkedtek. A megrendelőknek ezekkel a költségekkel kell majd kalkulálniuk, ennek következtében az ingatlan árak fokozatosan közelíteni fognak az európai értékekhez. „Mellékhatásként” a szakemberek munkája is kellő, a korábbinál nagyobb megbecsülést kaphat.

 

Irodakereso.info