– Ez az irodaház, ahol most vagyunk, valóban impozáns, de úgy tűnik, parkolóhelyben nem bővelkednek. Vagy a BJ48-at már annak az európai trendnek megfelelően alakították ki, hogy az emberek egyre inkább előnyben részesítik a közösségi közlekedést illetve a kerékpár-használatot?
– A parkolóhelyek száma korlátozott, amiből mindenki akar magának egyet, de fizetni senki sem szeretne érte. Én úgy látom, hogy a helyzet gyakorlatilag magától megoldódik: a növekvő forgalom hatására a parkoló díjak emelkednek, jelenleg havi 100 eurót kell fizetni autónként. Jó a kapcsolatunk a környező mélygarázsokkal, és több ügyfelünknek adtunk próba jelleggel bérletet, de aztán rájöttek, hogy ennek nem sok értelme van. A belvárosban az „utolsó mérföldön” – vagyis a cél előtti néhány kilométeren – naponta kétszer kell dugóban vánszorogni: egyszer a megérkezéskor, egyszer pedig a munka végén, amikor az ember hazaindulna. Valamennyi irodánknak kiváló a tömegközlekedése, a városban én csakis metróval és biciklivel közlekedem..
– Ok, mondjuk, hogy erről meggyőzött. De mi a helyzet azzal az alapvetéssel, miszerint a serviced office szolgáltatást csak rövid távra érdemes igénybe venni? Lehet erre üzletet alapozni?
– A legrövidebb periódus, amire hozzánk be lehet költözni, négy hét, de ez csak egy elvi lehetőség. Azért elvi, mert még nem történt ilyen: a partnereink 80%-a egy éve vagy régebben van nálunk. Az általunk működtetett NEW WORK irodák – legyen szó az R70-ről, a B52-ról, az Anker közről, Budaörsről vagy éppen a BJ48-ról – stílusukban, kialakításukban különböznek, de a lényeg azonos: átlátható, egyszerű, gyors és nagyon hatékony megoldásokat kínálunk. Aki ma szerződik velünk, az 24 órán belül a saját íróasztalánál dolgozhat, olyan munkakörnyezetben, ahol minden működik, és ahol a core business-re koncentrálhat. A konyhában ott áll a kávégép, a wifi nagy sávszélességgel működik, este jön a takarítónő, és a lista hosszasan folytatható. Ami fontos: mindez opcionális, az egyes szolgáltatások szabadon választhatóak.
– Igen, de ennek ára van. Egy start-up – amelynek összes vagyona egy laptop és egy világmegváltó ötlet – ritkán tud fizetni egy kényelmi szolgáltatásét.
– Tele vagyunk start-upokkal, a szomszéd irodában is app-okat fejlesztenek. És tudja, hogy miért? Amit mi kínálunk, az egy olyan prémium szolgáltatás, amely kifizetődő. A start-upok is pontosan a rugalmasságunk miatt vannak itt: ha egy vállalkozás kibérel egy hagyományos irodát, először is várnia kell, míg azt kialakítják, válaszfalazzák, szőnyegezik, bekábelezik, bebútorozzák. Ahogy említettem, mi készen vagyunk, hozzánk egy napon belül be lehet költözni, sőt, ha a bérlő igényli, a meglévő irodából át is hozzuk a felszerelést. Nem kell befektetnie ahhoz, hogy egy minden szempontból kiválóan működő irodában dolgozhasson, és nálunk nincs 50 oldalas bérleti szerződés sem: pár oldalas, moduláris felépítésű, könnyen értelmezhető megállapodásokat kötünk, apróbetűs rész nélkül. Egy hagyományos irodabérleti szerződés esetén hónapok telnek el, mire a két fél ügyvédei minden részletet tisztáznak. Ha egy induló vállalkozásnak 250 nm-re van szüksége, a rendelkezésére bocsátjuk. Ha kinövi, bővítünk, ha mégsem vált be az üzleti terv, csökkentjük a felületet. Mindehhez nem kell aláírni 2-3-5 évet, nem szerződésszegés, ha valaki elköltözik. Természetesen van egy határ, ahol a serviced office solution már nem éri meg, de én azt gondolom, hogy ez a jövő modellje. A digitalizációnak köszönhetően a munkakörnyezet gyorsan változik, teret nyernek az ún. third place megoldások.
– Mire gondol?
– A third place a home office és a klasszikus iroda mellett a jövő generációjának irodája. Annak idején a Starbucks az elsők között kínált wifit a kávézójában, és egyre többen tartották ott az üzleti megbeszéléseiket. Ma már ez természetes, de ha valaki 20 éve azt mondta volna a főnökének, hogy „elmegyek a kávézóba dolgozni”, nem biztos, hogy jó pontot szerzett volna. A digitalizációnak köszönhetően egyre kevésbé vagyunk helyhez kötve, a mobilinternettel már bárhol dolgozhatunk. Szerintem már az ügyvéd bérlőinknek sincs például faxkészülékük.
– Ha mindegy, hogy hol ülök le, miért jönnék pl. a BJ48-ba?
– Mert szüksége van egy helyre, ahol kapcsolatba kerülhet másokkal, kicserélheti a gondolatait, és ahol új ötletek születhetnek. Rendszeresen szervezünk reggeli meetingeket, amelyek minden résztvevőt inspirálnak. A szociális aspektus mellett az is lényeges, hogy stabil, nagy sávszélességű hálózatot üzemeltetünk, szünetmentes áramellátással. Tőlünk bérel irodát több ügyvéd, könyvelő cég, és a European Investment Bank, a leárnyékolt tárgyalónk az ő standardjaiknak is megfelel. Tudunk segíteni a könyvelésben, az otthoni takarítás megszervezésében és concierge szolgálatunk is van. A szolgáltatások köre elég hosszú, de az igénybevételük abszolúte fakultatív. Aki itt dolgozik, a munkaidejének 100 százalékában arra koncentrálhat, amiért itt van: a munkájára, az üzleti sikereire.
– Concierge? Mint egy szállodában, beszerzik az esti színházjegyeket?
– Pontosan, és ezzel közel vagyunk a lényeghez. Az ingatlan szakmában számos managementről tudunk: van asset management, property management és facility management, de a vendégszeretet, a hospitality szó soha sem hangzik el. Ez a vendéglátásból és a gondozási központokból ismert fogalom különböztet meg bennünket a versenytársainktól: méretre szabott öltönyt adunk az ügyfelünknek. Ha hízik, kiengedünk belőle, és ha fogy, akkor is kitaláljuk a megoldást. A lényeg, hogy a partnerünk jól érezze magát. Aki referenciáról kérdez bennünket, annak azt szoktam javasolni, hogy kérdezze meg valamelyik nálunk dolgozó ügyvédet, könyvvizsgálót, vagy IT-s szakembert.
– Kik a bérlőik?
– A BJ 48-at a pénzügyi negyed közelsége miatt elsősorban a fenti profilú bérlők keresik. Az Anker köz inkább hipster jellegű, sok fiatal start-up rendezkedett be ott, még egy kalapkészítő hölgy bérlőnk is van. A B52-ben és az R70 kormányzati szervek is dolgoznak, esetenként több száz emberrel. A házaink szándékosan nem egységesek: mindig az adott környék, illetve épület jellegének figyelembe vételével alakítjuk ki a belső tereket. Kombináljuk a terméket a lokációval, úgy, hogy a végén mindenki megtalálja a maga számítását, és az ügyfél azt mondhassa: ez vagyok én, ez az én irodám. Gondoljon azokra a cégekre, amelyek ma a siker szinonimái: Uber, Airbnb, Tesla, Cisco. El tudja képzelni, hogy a jövő trendszetterei hónapokat várnak, amíg bekábelezik a leendő irodájukat? Az új trendekhez az ingatlanszakmában is alkalmazkodni kell, különben az üzleti modellünk darabjaira esik szét. A kis- és közepes vállalkozások rugalmas megoldásokat akarnak, pontosan azért, hogy az alaptevékenységükkel tudjanak foglalkozni, nem pedig az iroda berendezésével. Valójában az egyszemélyes vállalkozások kivételével mindenkit ki tudunk szolgálni: nekik inkább a co-working irodákat ajánljuk.
- Most öt központjuk van. Mik a terveik?
- A piac mai állapotából kiindulva az gondolom, hogy 2017 végéig 15 központunk lesz Budapesten, ami 30-40 ezer négyzetmétert jelent, de ez egy moving target: ahogy a piac mozog, mi is reagálunk. Rugalmasan, akárcsak a bérlőink.
Rozsnyai Gábor, irodakereso.info