- A márciusban átadott, Markó utca 9. szám alatti „A” kategóriás irodaházuk az egyik legérdekesebb, kiemelkedő építészeti értékkel rendelkező épület a belvárosban. Hogyan találtak rá?
- Németh Miklós: a Belvárosban elenyésző az üres telkek száma, gyakorlatilag csak teljes felújítással lehet kialakítani olyan modern épületet, amely megfelel a mai kor igényeinek. A BONEMO Kft. tulajdonosa és jómagam egyszerre bukkantunk rá néhány éve arra az újsághirdetésre, amelyben az OTP Ingatlanalap eladásra kínálta. Beleszerettünk, és láttunk benne fantáziát, annak ellenére, hogy az első bejáráson igen csak ütött-kopott állapotban találtuk. Több év fordulatos tárgyalássorozata után végül a miénk lett, és elkezdődhetett a felújítás.
- A rekonstrukció során mik voltak az elsődleges szempontjaik?
- Németh Miklós: Az 1930-ban, a kor neves építésze, Györgyi Dénes tervei alapján épült, eredetileg Lipótváros elektromos alállomásaként funkcionáló, art deco épület ma országos szintű műemlék védelem alatt áll. Eredeti funkcióját 1990-ig látta el, majd a 1992-es átépítéstől irodaházként és bankfiókként használták. Nekünk annyi könnyebbségünk volt a felújítás során, hogy az épület homlokzata és néhány egyéb elem – lépcsőház, felülvilágító – megtartásához ragaszkodott az Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatal, a belső tereket átalakíthattuk, hiszen ehhez már 1992-ben hozzányúltak.
- Kőszeghy Erzsébet: Az épület tömege, arányai nem változtak, sőt a hamarosan elkészülő díszkivilágítással ezt szeretnénk még hangsúlyosabbá tenni. Az art deco épület vonzerejét a lokáció mellett historikus karaktere és sajátos belsőépítészeti megoldásai adják. Az 5 emeletes és két szinten galériás, 2 630 m2-es épület belső kialakítása során tudatosan törekedtünk a természetes világítás minél nagyobb szerepének megőrzésére. A MI9 különleges adottsága, hogy az épület körbejárható, így minden oldalán külső térre nyíló, nagy üvegfelületű – főként belső kertre néző – ablakokkal rendelkezik, amelyek több szinten átnyúlva biztosítják a beáradó fényt. Mindez a tetszetős, kazettás jellegnél fogva modern, mégis klasszikus látványt nyújt. Az udvaron kiépítettünk egy elektromos gyorstöltő állomást és a bejáratok egyikét akadálymentesítettük.
- Kire számítanak bérlőként?
- Kőszeghy Erzsébet: Az ideális természetesen az lenne, ha egyetlen cég venné bérbe a teljes épületet reprezentatív székház céljára, hiszen a felszereltsége, elhelyezkedése, kialakítása alapján erre a legalkalmasabb. Ám tekintettel arra, hogy az V. kerület szívében, jól megközelíthető és attraktív, magas presztízsű – államigazgatási, köz- és kereskedelmi intézmények által „lakott” – területen áll, nem zárkózunk el attól sem, hogy emeletenként adjuk bérbe, például egy-egy ügyvédi irodának. Nyitottan és optimistán állunk hozzá a bérlői tárgyalásokhoz, hiszen az épület önmagában is unikum, ráadásul a belvárosi piacon nem nagyon van új fejlesztésű irodaépület, és a meglévőkben is nagyon alacsony az üresedési ráta.
- Németh Miklós: A belváros közepén, közel a Dunához – túlzás nélkül merem állítani, hogy nagyon kevés ilyen adottságú épület van. Az én személyes kedvencem egyébként a pazar kilátást nyújtó tetőterasz, aki oda feljön, garantáltan beleszeret. A bérlői elégedettséghez persze az is kell, hogy aki beköltözik, az kiváló színvonalú épületgépészeti rendszerek előnyeit is élvezheti, hiszen például az energiatakarékos megoldásokat a hőszivattyús, magas fokú hővisszanyeréssel működő épületgépészet biztosítja. Kétségtelen, figyeltünk a részletekre, és arra számítunk, hogy a leendő bérlőink hozzánk hasonlóan értékelik az igényes, perfekcionizmusra törekvő környezetet.
- A Lokomotív Ház, ahol most beszélgetünk, egy másik kategóriába tartozik, de a maga nemében ez is egyedülálló. Ha jól értem, csak a tulajdonos azonos a két épület esetében, minden más eltér.
- Németh Miklós: A budafoki úti volt csokoládégyárat 2016-ban, rendkívül rossz állapotban vásároltuk meg, és tavaly kezdtük meg a teljes felújítását, illetve irodaparkká alakítását. Minőségi megújítást végzünk, azaz nem csupán a homlokzatot, de a teljes gépészetet, a közműveket is kicseréltük. Új menzát építünk, jelentős mértékben parkosítunk. Aki néhány éve járt erre utoljára, az egy komplex módon megújuló, 19 ezer m2-es, „B” kategóriás irodaparkot talál a lepusztult gyár helyén.
- Mire utal a Lokomotív Ház elnevezés?
- Németh Miklós: Régi iparvágányokat találtunk az épületek mellett, és ez adta az ötletet, hogy egy gőzmozdonyt helyezzünk el látványosságként, egyszersmind a Ház szimbólumaként a Galváni útról is látható módon, az előkertben. A gőzmozdonyt a MÁV-tól kaptuk 30 éves bérletre. Amikor rátaláltunk, nagyon rossz állapotban volt; nemcsak lyukasra rozsdásodott, de egy fa is rádőlt… Mi vállaltuk, hogy üzemkész állapotra állítjuk helyre. Ha minden a tervek szerint alakul, nyáron már eredeti szépségében láthatják a látogatók.
- Addigra lesznek bérlők is?
- Kőszeghy Erzsébet: Május közepén költözik az első újabb, nagy bérlő. Az Akadémiai Kiadó és a Wolters Kluwer Kft. 1 700 m2-t foglal majd el. (Erről korábban itt irtunk: https://www.irodakereso.info/cikkek/irodapiaci-hirek/ket-nagymultu-vallalat-koltozik-az-ujjaszuleto-lokomotiv-hazba) Egyébként nem véletlenül használjuk a park kifejezést a Lokomotív Házzal kapcsolatban. Ez nemcsak a parkosításra utal, de arra is, hogy többféle szolgáltatást kínálunk. Egy példa: a komplexum része egy különleges, 1 100 raklapot magába foglaló magasraktár, és az is páratlan sajátosság, hogy az épület – ilyen közel a belső kerületekhez – súlykorlátozás nélkül megközelíthető akár kamionnal is.
Irodakereso.info