Az irodakereso.info főszerkesztője, Rozsnyai Gábor is a zsűri tagja volt. A XXV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat irodakereso.info különdíját a budapesti BudaPart Gate Irodaház nyerte. A pályázatot benyújtó tervezőiroda, a STUDIO’100 Építészeti Kft. vezető tervezőjével, Szász Lászlóval beszélgettünk. (A beruházó a Property Market Kft., a kivitelező: Market Építő Zrt. volt.)

-    A zsűri nevében is gratulálok! Mi volt a koncepció lényege?

-    A koncepció kialakításánál – mint általában minden tervezés indításakor – elemeztük a környezetet és a várható hatásokat, kapcsolódási pontokat. Jelen esetben a tervezett épület a nagy ütemben épülő BudaPart városrész gyalogos, kerékpáros és gépkocsi megközelítésének talán legforgalmasabb kapuja, ezért kapta a BudaPart Gate elnevezést. A kapu másik eleme a tervezéskor még nem ismert MOL Campus épülete, de a tömeg arányok közötti nagy különbség megítélésünk szerint nem segíti a kapu értelmezését. Az egész terület beépítései koncepciója abból indult ki, hogy a nagy forgalmú út-és vasúti vonalak magas zajszintjét az irodaépületek hivatottak csillapítani a tömbbelsőben létesülő lakókörnyezet védelmére. Fontos szempont volt az épület északi homlokzata mentén futó nagy forgalmú, többszintes közlekedési folyosó felöl homlokzati zajszigetelése, ahol összeadódik a terepszinten lévő többsávos Dombovári út, az emelt szinten futó déli körvasút és a Rákóczi híd villamos- és gépkocsi forgalmának zajterhelése. Tapasztalatunk alapján a leghatékonyabb zajcsökkentés, ha nagymértékben limitáljuk a nyitható ablakok számát, ami viszont ellentmond a bérlői – használói igényeknek. Erre olyan megoldást dolgoztunk ki, ahol az egész homlokzaton fix üvegezést használtunk, viszont minden iroda egységnél egy keskeny, tömör betétes szellőző elemet helyeztünk el. Ennek az elemnek az ék alakú, perforált külső burkolata adja a homlokzat tagolását. Az ék ferde síkjának forgatásával a statikus homlokzaton dinamikus hatást tudtunk elérni, a homlokzati síkok finom mozgatásával az arra elhaladók számára minden nézetből az épület tömegének más és más összefüggései tárulnak fel.

-    Az urbanisztikával foglalkozó szakemberek a terület fejlesztését mintaértékűnek tartják, de ez egyúttal azt is jelenti, hogy az egyes épületek tervezői korlátok között mozoghatnak. Mennyire volt megkötve a kezük a megbízó, a rendezési terv és környezet jelentette határok által?

-    A területre a dán Adeptus iroda készítette a beépítési koncepciót, azt lekövetően készült KSZT pontosan megadta az épület helyét, beépítési kontúrját és magassági méreteit, az építhető szintterületek méretét, illetve a környezetében a későbbiekben létesülő épületek kontúrjait is. Ez egy erős kötöttség, ami látszólag nagyon leszűkíti a tervező mozgásterét. Az igazi kihívás, hogy a meglévő kötöttségeken belül milyen módon lehet - az építhető maximális területet kihasználva -, jól működő funkcionális rendet, egyedi karaktert, izgalmas épület tömeget létrehozni.

-    Hol kellett kompromisszumot kötni?

-    Szerettük volna a homlokzati szellőző elemek ék alakú burkolatánál plasztikusabb, erősebb kiülést elérni, de a rendelkezésre álló gyári profilok ennél nagyobb mozgást nem engedtek, egyedi profilok gyártása túl költséges lett volna. Szintén egy kis hiányérzet a torony tömegének tetején kialakított gépészeti udvar üvegfalainak az irodaszintek üvegezéséhez jobban közelítő bevonatának hiánya és a kiemelt helyen lévő saroküzletnél a leálló tömörebb homlokzat utólagos kiüvegezése. Ezek végül is vállalható kompromisszumok voltak, elsősorban a tervező és a szakmabeliek számára jelenthetnek hiányérzetet.

-    Mindent összevetve, a BudaPart Gate eléri kvalitásában azt a nívót, amit egy berlini, coppenhágai/londoni stb épület képvisel?

-    Talán szerénytelenségnek tűnik, de építészeti kialakításában megítélésünk szerint megfelel egy jó európai standardnak. Nincs benne olyan high-tech, világraszóló újítás, ami kiemelkedő nemzetközi figyelmet érdemelne, de az adott pénzügyi keretek között, ár-érték arányban ott lehet az élmezőnyben. A fejlesztők az irodaterületeket nagyon gyorsan bérbe tudták adni elsősorban nemzetközi cégeknek, de több állami intézmény is ide költözött.  A bérlői visszajelzések pozitívak, sokat elmond, hogy az egész BudaPart fejlesztéséért felelős Property Market Kft. is itt alakította ki központját, - jól érzik magukat az épületben.

-    Ha megnézzük a STÚDIÓ’100 eddigi munkát, egy sor remek épületet találunk, olyanokat, amelyek nem csak, hogy vállalhatóak, de kifejezetten jól sikerültek és időt állóak. Melyik munkájukra a legbüszkébbek?

-    A BudaPart közvetlen környéken két mások irodaépületünk is épült korábban, a 90-es évek közepén az InfoPark első épületeként megvalósult IBM – HP székház, majd néhány évvel később a Budafoki úton, a BudaPart-al szemben épült IP West irodaház. Ezek az épületek megítélésünk szerint az eltelt 20-25 év után is jó minőséget képviselnek az irodaépület piacon. De büszkék vagyunk a Váci úti irodafolyosón lévő három, eltérő időben épület irodaházunkra, a West End Business Centerre, a BSR Centerre és a Váci Corner irodaházra is csakúgy, mint a Graphisoft Parkban épület SAP irodaház 1.-re, vagy a Budapest Építészeti Nívódíjjal kitüntetett Corvin Corner irodaházra. Megemlítenénk még a Nagymező u.-ban épült Hard Rock Hotel épületét, mely szintén több szakmai díjat kapott az utóbbi időben.

-    Mennyire követjük a nemzetközi trendeket?

-    A trendeket - talán némi lemaradással - követjük, viszont a pénzügyi korlátok mindenképpen érezhetők. A befektetők az építési költségeket a reálisan elérhető bérleti díjak arányában határozzák meg –  ez nemzetközi viszonylatban pozícionálja a beruházások értékét, mely hosszabb távon sem fog érdemben változni.  A tervezők számára az igazi kihívás, hogy a szerényebb budget-ből hogy tudnak magasabb szellemi hozzáadott értékkel, kreativitással figyelemreméltó épületeket létrehozni.

-    Miként változtak a megrendelő/befektetői elvárások az elmúlt években? Mi most a prioritás?

-    A pandémia alapjaiban változtatta meg az irodahasználatot, a dolgozók kevesebb időt töltenek a munkahelyen, megnőtt a hét bizonyos napjain home-office-ban dolgozók aránya. Csökkent a zsúfoltság, kisebb irodákat keresnek, a munkáltatók nagyobb hangsúly helyeznek a rekreációs – pihenő terek kialakítására. A másik prioritás az energia hatékonyság, környezettudatosság irányában érezhető, még fontosabb lett a megújuló energiák részarányának növelése és az alacsonyabb rezsiköltség.

A képre kattintva galéria nyílik

 

Irodakereso.info