- Ha az Üllői út felé autózunk, látványos a BIF Tower átalakulása. Mondana erről néhány szót? Hogy áll a bérbeadás?
- Valóban látványos! A BIF Tower kívül-belül teljesen megújult, a 21. század követelményeihez igazodva. Igyekeztünk úgy kihasználni az épület egyedi adottságait, hogy közben egy modern, izgalmas belsőépítészeti megoldásokkal bíró ingatlant tudjunk kínálni. Így született meg ez az eredeti épület, melyben olyan különlegességek is helyet tudtak kapni, mint például egy alagsorból egészen a 13. emeletig közlekedő lift, vagy a ház két oldalán végig-futó hatalmas ablakok. Egyelőre kiadó az épület, elsősorban nagyobb bérlőjelöltek kerestek meg minket. A ház adottságai kiválóak lehetnek akár egy székháznak is, jelenleg erre fókuszálunk. Szerencsére a környék infrastruktúrájának fejlődése és hosszú távú céljai is segítenek minket – hogy egy párat említsek – a Népliget felújítása, az Atlétikai Központ, vagy a Déli Körvasút kiépítése mind azt mutatják, hogy van igény a kerületben a haladásra. Ebbe pedig tökéletesen beleillik a BIF Tower jövőbe mutató, környezettudatos épülete.
- A napokban kiadott sajtóközleményükből az derül ki, hogy a Major Udvar megtelt, miközben a kihasználatlansági ráta Budapesten emelkedik. Önök mit tudnak, amit mások nem?
- A Major Udvar Irodaház fejlesztése során szintén teljes átalakuláson esett át. E mellett kiemelten fontosnak éreztük, hogy létrehozzunk a városi forgatag nyüzsgésében egy zöld oázist, ahol bérlőinknek lehetősége van a feltöltődésre. A Major Udvar belső kertje inspiráló és üdítő környezetet nyújt, akár a Babutzi teraszán szeretnénk élvezni egy finom csésze kávét, akár az irodából pillantunk ki egy ágas-bogas zöld udvarra. Irodáink pedig minden igényt kielégítően lettek kialakítva a modern és igényes BIF sztenderd alapján, így bérlőink azonnal tudnak költözni, külön kialakítási költség nélkül. Ez nagy előny bérbeadás szempontjából, hiszen egy kialakítatlan terület mind időben, mind költségben nehezebben behatárolható a bérlőjelölteknek, főleg ezekben az időkben, amikor ennyire kiszámíthatatlan a piac. Így magas minőségű irodát tudunk, vonzó áron kínálni. A ház pedig az irodák mellett bővelkedik kényelmi szolgáltatásokban: impozáns közösségi terek, hasznos elektromos autótöltők, a város egyik legtrendibb bisztrója és a mai igényeknek megfelelően egy tágas, 4 szintes fedett parkoló is rendelkezésre áll. A folyamatos piaci monitorozás és az aktuális igényekre való gyors reagálás elengedhetetlen és e mellé a BIF mindig adja azt az „extrát”, hogy szerethetőek legyenek az épületek.
- Lassan eltűnnek a daruk a városból, lassul az irodapiac bővülése. Önök mit jósolnak az elkövetkezendő 1-1,5 évre?
- Összességében optimisták vagyunk; 2023 első féléve már több szempontból (pl. energiaárak mérséklődése) javuló tendenciát mutatott. A home office velünk fog maradni, de talán kevésbé nagy jelentőséggel, mint a pandémia idején. A mi irodaházainknál például kifejezetten ritkán látjuk, hogy ne járnának be az ott dolgozók. Továbbra is rugalmasabb hozzáállás szükséges meglévő bérlőink megtartásának érdekében, de például a Major Udvar (ami 2022 Q3-ban lett átadva) 100%-os bérbeadottsága is azt mutatja, hogy ha megfelelően reagálunk a piacra és minőségi termékekkel dolgozunk, meglévő és új bérlők is szívesen választanak minket.
- A radikálisan megnőtt építési költségek miatt sok fejlesztő fékezi, illetve leállítja a tervezett beruházásait vagy legalábbis azok egy részét. Fogalmazzunk úgy, hogy óvatosabbá váltak. Önöknek mi a következő lépése?
- A Covid és az energiaválság megtanította az embereket, hogy körültekintőbbek legyenek. A BIF-nél is számos alkalommal kellett új irányt vennünk, más módszereket elsajátítanunk az utóbbi időben. Ehhez mindenképpen kell egyfajta rugalmasság. Elsősorban a meglévő irodaházak korszerűsítésére koncentrálunk. Eredetileg egy másik projektet szántunk következő lépésnek, ugyanakkor a változó piaci igényekre is tekintettel módosítottunk a terveken. A Major Udvar és BIF Tower felújításának sikere után a Városmajor utca 35-ben található Major Park Irodaházunk fejlesztését tűztük ki célul. Így jelenleg a Major Park újjáépítésével párhuzamosan, de hosszabb időtávban gondolkodva folyik egy csodálatos műemléki ház rehabilitációja – egyelőre a tervező asztalon. Haladunk a projektekkel, az említett két ház után is meg van már, mivel szeretnénk folytatni a munkát, de alapvetően kijjebb tolódtak a határidők a piac minden szegletében, ezzel kell számolni.
- A Covidot túléltük, most itt az energiaválság vagy fogalmazzunk úgy, hogy az elmúlt hónapokban nagyon hangsúlyos téma lett a hatékony energiagazdálkodás. Felkészültek a tulajdonosok, a bérlők, illetve az üzemeltetők a várható energiaköltség-növekedésre? Vagy nem is olyan nagy a baj?
- Mészáros László üzemeltetési osztályvezető: Engedje meg, hogy erre a kérdésre én válaszoljak! Az energia piac változása már 2021-ben elindult. Az energiahordozók árai a többszörösére emelkedtek, és ez komoly terhet jelentett a bérlőinknek is. Mivel elkötelezettek vagyunk a zöld üzemeltetés, és energia-optimalizáció felé, így egyetlen lehetőségünk maradt. Azokat az üzemeltetési fejlesztéseket és folyamat változtatásokat, melyek az energia felhasználásunk csökkentését célozták meg, előrébb hoztuk. Több épületünkben lecseréltük a gázkazánokat, felújítottuk az épületfelügyeleti rendszert, és több épületben a teljes közös terület világítását LED fényforrásra cseréltük. A BIF teljes ingatlan-portfólióban közel 30%-kal sikerült csökkenteni a villamos energia fogyasztást a megelőző időszakhoz képest. A másik nagy feladat a szolgáltatókkal történő szerződések megkötése. 2022-re még sikerült az áramszolgálatóval egy kedvező megállapodást megkötnünk, így abban az évben a villamos energia fogyasztásunkat 100%-ban megújuló energiaforrásból biztosítottuk. A piacot elérő pánik erre sajnos a 2023-as év vonatkozásában már nem adott lehetőséget. Az árak volatilitása miatt a 2023. évre tőzsdei árakon szerződtünk, ami egyelőre jó döntésnek bizonyult. Jelenleg alacsonyabb villamos energia árakon, alacsonyabb közös területi fogyasztással tudunk a bérlőinknek villamos energiát biztosítani. Megtanultuk, hogy a tőzsdei árakat figyelve, hogyan tudjuk az épületeinket úgy üzemeltetni, hogy a bérlőink komfortja ne sérüljön, és az üzemeltetési költségeink se emelkedjenek az egekbe. Ami a legnagyobb kihívás volt, az a távhő díjának változása, hiszen ez 16-szorosára növekedett 2022-ben. Ebben az esetben is nagyon fontosnak bizonyult a bérlők felé történő folyamatos/interaktív kommunikáció. Szerencsére Ők is partnerek abban, hogy nem 26°C-os épületben ülhetnek 0/24-ben, hanem vannak közösen kijelölt komfort időszakok (törzsidő), és kevésbé komfortos időszakok is. Az idei üzleti év célkitűzései között szerepel, hogy a BIF publikálja első egyszerűsített ESG jelentését. A hosszú távú fenntarthatóság tulajdonképpen ma már egy üzleti cél a BIF részéről.
- Tulajdonképpen meg is határoztuk, hogy mi számít ma sikerterméknek az ingatlanpiacon.
- A környezettudatosságot mindenképpen ide sorolnám. Az elmúlt évek és az általános sztenderd is afelé mozog, hogy az embereknek egyre több igényük van a „zöldebb” megoldásokra, ez ma már kikerülhetetlen. Ha ezt megfelelően tudjuk párosítani a modern technikával, úgy még költséghatékony is. A bérlők egyre felkészültebbek, manapság már nem elég a bérleti díjakat minél kedvezőbben kínálni, az üzemeltetési és rezsi díjakat is átláthatóvá és hatékonnyá kell tenni. Sikertermék azonban akkor lesz belőle, ha eközben vonzóvá és praktikussá tudjuk tenni a munkába járást. Kitűnő lokáció, kényelmes és világos terek és a bérlőinkkel való folyamatos kommunikáció kardinális. Gyakran készítünk felméréseket – egy-egy szolgáltatásról kérdezünk és a fontosabb témákban nyílt fórumokat biztosítunk. Ilyen volt például tavaly a távhő emelkedése, egy új probléma, amire több opciót is kidolgoztunk, de a megoldást a bérlőinkkel együtt véglegesítettük. A fentiek is megerősítettek bennünket abban, hogy a bérlőkkel folytatott interaktív kommunikáció a hosszú távú nyerő stratégia egyik kulcstényezője.
- A BIF tőzsdén jegyzett cég, idén ünnepelték a huszonöt éves jubileumot a Budapesti Értéktőzsdén. Mire a legbüszkébbek?
- Kérem, engedje meg, hogy erre a kérdésre a főnököm, Ungár Anna, a Budapesti Ingatlan Nyrt. vezérigazgatója, igazgatótanácsának elnökének szavait idézzem: Büszkeséggel tekintek vissza a BIF 25 éves tőzsdei szereplésére. A társaság hazai tőkepiac iránti elkötelezettségét jól mutatja, hogy az elsők között került sor részvényei BÉT bevezetésére, az elsők között szerzett SZIT státuszt. (A SZIT – a világ több országában létező Real Estate Investment Trust (REIT) mintájára – kedvező adójogi státusszal rendelkező tőzsdei részvénytársaságként, kis- és nagybefektetőktől összegyűjtött pénzügyi forrásokból folytathat ingatlanfejlesztési tevékenységet. A szerk.) Az elmúlt 25 év tőzsdei megmérettetése, az eddig megtett út, az elért eredmények, különösen az elmúlt évek sikerei (több sikeres ingatlanakvizíció lebonyolítása, több ingatlanfejlesztés sikeres zárása, a jövedelemtermelő képesség növelése) jelentik a biztos alapot a jelen feladatai elvégzéséhez és adnak erőt a jövő kihívásaihoz. Bízom benne, hogy még sok tőzsdei jubileumot ünnepelhetünk a jövőben részvényeseink megelégedésére.
További részletek: https://www.bet.hu/Rolunk/Sajtoszoba/Sajtokozlemenyek/jubileumi-csengetes-a-bet-en---25-eve-a-tozsden-a-bif