Béky Ildikó az ECE bérbeadási igazgatója szerint egy bevásárlóközpont akkor lehet sikeres, ha az ott eltöltött idő minőségi, azaz a vásárlás mellett a család, a baráti társaságok együttlétét is szolgálja, és ha minél többféle szolgáltatást nyújt. A változó keresletről, a mall-piac telítettségéről és a bérleti díjakról beszélgettünk.
- Önök kereskedelmi ingatlanok fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkoznak. Hogyan alakul a tavalyi évük?
- 2017 valódi sikerévnek tekinthető a kereskedelmi ingatlanok piacán. Az üzlethelyiségek iránti kereslet élénk. A szűk esztendők után sok cég döntött úgy, hogy ismét expanzióra adja a fejét. Ebben nyilvánvalóan nagy szerepet játszik az alacsony munkanélküliségi ráta és a bérek jelentős emelkedése is. A bevásárlóközpntjainkban 2013 óta folyamatosan nőnek a forgalmak. Mára elmondhatjuk, hogy a forgalmak színvonala elérte a válság előtti állapotot. Jelenleg 5 bevásárlóközpontot üzemeltetünk. A lejáró szerződések menedzselése az egyik legfontosabb feladatunk. Örömmel mondhatjuk, hogy a szerződések hosszabbítása jellemzően a korábbinál magasabb bérleti díjon történik.
- Hogyan változott a piac? Konkrétan a bérlők elvárásai, és az üresedés érdekel.
- A mi budapesti és vidéki bevásárlóközpontjainkban (Árkád bevásárlóközpontok és Fórum Debrecen) az üresedés mértéke elenyésző, gyakorlatilag százalékokban ki sem fejezhető. Az új, kereskedelmi fejlesztések alacsony számának és a bérlői bizalom növekedésének természetes következménye ez. A kereslet javulása természetesen meglátszik a bérleti díjak növekvő színvonalán is. A kereskedők ettől függetlenül nagyon tudatosak és csak a legjobb ingatlanok iránt mutatnak érdeklődést. A gyengébb vagy rosszabb lokációban fekvő házak számára továbbra is nehézséget jelenthet a kihasználtság javítása. A realizálható forgalom mértéke és a bérleti díj aránya minden kereskedő számára az egyik legfontosabb mutató. A bérlők elvárásai nagyon változóak. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert a mi cégünk a legtöbb nemzetközi retail céggel hosszú múltra visszatekintő, jó kapcsolatot ápol, aminek az eredménye általában egy kölcsönös előnyökön alapuló jó megállapodás. A kölcsönös bizalom, a kialakult standard megállapodások sokat segítenek a viszonylagos állandóság megőrzésében.
- Érzik a vásárlóerő változását?
- Igen. A látogatószám folyamatos növekedése az elköltött összegek nagysága is pontosan mutatja számunkra a vásárlóerő pozitív változását. Az emberek biztonságérzete lassan helyreáll és ismét mernek költeni.
- Tele van a város darukkal, de vajon meddig tart a lendület? Ön szerint mennyi tartalék van a budapesti ingatlanpiacban?
- Én elsősorban a kereskedelmi szektorról tudok nyilatkozni. Valóban sok irodafejlesztéssel találkozni a város különböző pontjain, de a kereskedelmi célú ingatlanok építése pillanatnyilag nem jelentős. Még három bevásárlóközpont fejlesztése várható Budapesten az elkövetkező években. Ezzel úgy gondolom, hogy a fővárosban mindenki elérhető közelségében lesz egy megfelelő színvonalú központ. Jelenleg Budán és különösen Észak-Budán nem kielégítő a kínálat.
- A meglévő bevásárlóközpontok egy részét időről időre felújítják. Milyen trendeket kell – vagy inkább érdemes – figyelembe venni?
- A vásárlási élmény javítása, a gasztronómiai kínálat szélesítése a jövő egyik legnagyobb kihívása minden bevásárlóközpont számára. A vásárlók számára a termékek egyre szélesebb köre áll rendelkezésre online, de egy vásárlási élmény sokkal többet jelent ma már termékek egyszerű beszerzésnél. Az együtt töltött idő, egy közös séta a mallban, egy együtt elfogyasztott ebéd, egy baráti kávézás vagy a gyermek születésnapi zsúrja egy játszóházban már sokkal nagyobb jelentőséggel bír a mai rohanó világban. Ezeknek az elvárásoknak kell megfelelnünk, hogy hosszú távon is eredményesen működhessünk.