- Sokak szerint a vírus utáni élet már nem lesz ugyanolyan, mint előtte. Önök miként készültek fel a visszatérésre? Milyen tech megoldásokat fejlesztettetek ki a biztonságos munkavégzés érdekében?

- Irritatív- és allergén anyag mentes takarító- tisztító szerekkel, no meg egy kis ózonnal vérteztük fel magunkat, és ezzel tértünk vissza a piacra. A vírus megjelenése előtt is fontos volt számunkra a vegyszermentes élet, és a környezettudatosság, de erre most még nagyobb hangsúlyt kell helyeznünk. Az irodaterületek takarításakor szem előtt kell tartanunk az ott dolgozó emberek egészségét, csakúgy, mint a saját munkavállalóinkét. Elsősorban olyan megoldásokat kerestünk, amellyel akár napi szinten is tudjuk fertőtleníteni a raktár- és irodaterületeket, mégsem leszünk veszélyesek sem a környezetre sem az emberi életre. Tudatosan olyan cégekkel vettük fel a kapcsolatot, akik már a tisztítószerek előállításakor is odafigyelnek a természetes környezetre. A beszállító partnereink napenergia hasznosításával vegán, hipoallergén, klór- valamint állatkísérletektől mentes termékeket állítanak elő. Ezen túlmenően felkerült a palettánkra a vírusölő ózonos fertőtlenítés is, amelynek használata, és egy alapos szellőztetés után nem marad káros anyag sem a levegőben, sem a fertőtlenített anyagokon. Irodaterületeknél felhívjuk a figyelmet arra - és mi is nagyobb gondosságot fordítunk rá -, hogy a folyamatosan használatban lévő felületeket (asztalok, konyha, étkező) érdemes olyan felületkezelőkkel rendszeresen tisztán tartani, amelyek egészségre nem ártalmasak, nem tartalmaznak maró hatású savakat, de mégis tisztán és vírusmentesen tartják környezetünket.

- Önök, a cégen belül hogyan oldották meg a biztonságos munkavégzést?

- Az elmúlt időszakban mi sem találkoztunk személyesen; online vagy telefonon egyeztettünk ügyfeleinkkel, illetve az elvégzendő feladatokkal kapcsolatosan. Szigorúan betartottuk az országban érvényben lévő, a helyzetre vonatkozó előírásokat, utasításokat. Most már azonban mi is kezdünk lazítani a korlátozásokon, végre újra vannak ingatlanbejárások és személyes megbeszélések a partnereinkkel.

- Melyik üzletáguk prosperál most a legjobban?    

- A takarításra a fertőtlenítő kezelések miatt hatványozottan szükség van, így ebben az üzletágunkban a megrendelés állomány dinamikusan növekszik. Az épület üzemeltetésben is igyekszünk megfelelni a járványhelyzet adta új elvárásoknak. Nem meglepő módon sok új megkeresést kapunk értékbecslések elkészítésére, hiszen most minden tulajdonos szeretné tudni, hogy miként hatott a hirtelen történt gazdasági változás az ingatlanok árára.

- Mit tapasztalnak, változtak/változnak a bérlői, illetve megbízói igények?

- A bérlői igények érezhetően megváltoztak az elmúlt időszakban, de az érdekesség az, hogy amíg egyfelől bizonyos cégek méretben csökkentek, vagy például a vendéglátás egyes területein a vállalkozások bezárásra kényszerültek, mások éppen kihasználva ezt az időszakot új üzletet nyitnak, új vállalkozást indítanak. A megbízásaink éppen ezért továbbra is változatosak. A pandémia hatására az iroda és a raktárpiacon is érzékeltünk egy jelentős megtorpanást, a cégek egyértelműen tudatosabban tervezik meg az irodaterületük méretét. Az általunk kezelt iroda és ipari ingatlanokban a bérleti szerződéseink többsége hosszútávra szól és ebben a szegmensben szerencsére nem az újra tárgyalásokon volt eddig a fő hangsúly.

- Iparági hírek szerint a vírus egyik utóhatása az lehet, hogy véget ér az egyterű irodák diadalmenete, sőt sokan a radikális visszaszorulásáról beszélnek. Egyetért ezzel?

- A legutolsó gazdasági világválság után a cégek költségmegtakarítási szempontokat figyelembe véve helyezték el a munkatársaikat egyterű irodákban, viszonylag közel ülve egymáshoz, a cég profiljától függően. Jellemzően csak a cégvezetők kaptak külön irodákat, illetve a tárgyalókat helyezték el egy körbezárt térben. A vírus megjelenése után szükség van a távolságtartásra, és a sokak által nem kedvelt válaszfalakra, a fertőzések terjedésének megakadályozása végett. Én ettől eltekintve egyébként is egyetértek azzal a feltevéssel, hogy aki szellemi munkát végez, annak szüksége van külön szobára, és statisztikák szerint az egyterű irodák dolgozóinak jóval magasabb a stressz szintje, valamint sokkal visszahúzódóbbak lesznek. Ilyen formában akár jól is jöhet a cégeknek, ha újra „fülkésítik” az irodatereket, amely sajnos nem várt költségeket, viszont kedvező fordulatot is hozhat a társaság életében.

- Mit gondol, mikorra tér vissza a piac az év eleji állapotokhoz?

- Ahogy kifut a járvány-hatás, újra élénkülni fog a piac, amit mi már néhány hete tapasztalunk.  A bizalom kezd helyre állni, bár a járvány közvetett hatásai hosszabb távon is elhúzódhatnak. Mi is egyet értünk azzal, hogy ősszel várható még egy második csendesebb szakasz, de alapvetően év végéig normalizálódhat a helyzet, jelentős aránytalanságokra nem számítunk, és nem is tapasztaltunk ilyet. Optimisták vagyunk ezzel kapcsolatban, szerintünk gyorsabban fog visszaállni az üzleti élet a régi kerékvágásba, mint ahogy azt sokan gondolnák. Ez elsősorban az irodapiacra érvényes, a turistákra optimalizált szegmens azonban nem fog talpra állni egy-két hónap alatt. Ott akkor is jelentős árcsökkenés várható, ha megnyílnak a határok, hiszen az egymással versenyző szállodák jelentős akciókat adnak majd vendégeiknek a bevételeik növelése, illetve a tevékenységük újraindítása érdekében.

Petki Ildikó, PSH Properties Kft. tulajdonos, ügyvezető

 

Irodakereso.info