A presztízsértékű és a bevált irodalokációk meg fogják tartani erős pozíciójukat
2021. január 28.
Scharek Zoltán MRICS, a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese, ingatlanbefektetési vezetője szerint a vírushelyzet enyhülésével új egyensúly jöhet létre - viszonylag gyorsan. Lassabb üzletkötésről, home office-ról és az 1 százalék alatti lemorzsolódásról beszélgettünk.
- Milyen volt a tavalyi évük, és mit várnak 2021-től?
- Tavaly a koronavírus járvány ellenére is sikerült a korábbi jó teljesítményt megtartva magas hozamot biztosítani az ingatlan alapunk befektetőinek forintban, euróban és dollárban is. A portfóliónkban szereplő ingatlanok teljesítményét kis mértékben vetette vissza a Covid-19 keltette pánik és annak gazdasági hatása. Kevesebb mint 1000 nm területnyi (1% alatti) bérlő fejezte be a működést, mert nem látta a kiutat. Ezek a társaságok a vírus kedvezőtlen gazdasági hatásait leginkább elszenvedő szektorokban működtek, főleg éttermi szolgáltatást vagy turizmussal összefüggő tevékenységet folytattak. Az alap mérete a koronavírus magyarországi megjelenésekor tavasszal bár némileg csökkent, majd folyamatosan erősödő bizalom mellett a 2019. év végi mértéket meghaladó szintre emelkedett. Ez is bizonyítja, hogy a befektetők számára az ingatlanbefektetés továbbra is keresett termék.
- Milyen főbb trendeket valószínűsítenek idén?
- Az általános véleménnyel egyet értve az ipari-, és a logisztikai piac erős pozíciót élvez majd a befektetői/fejlesztői piacon. Stabil megtérülésüket a jelenlegi digitalizáció tovább erősíti. Kedvezőtlen rövid távú hatással bír az irodai célú és a kereskedelmi ingatlanok iránti keresletre a homeoffice, valamint a jövedelemtulajdonosok bevételeinek szűkülése. Az ingatlantulajdonosok és a fejlesztők már egy ideje azon törik a fejüket, hogy erre hogyan reagáljanak. Lesznek, akik elhalasztják a beruházásukat, vagy a költözésük dátumát, annak érdekében, hogy időt nyerjenek. Szerintem ma nem lehet megmondani, hogy a budapesti piac hol lesz akár az év második felében. Lassabb üzletkötési folyamatok mellett az adott cég létszámát figyelembe véve kisebb alapterületekkel tervezünk a jövőben. Mindemellett a munkakultúra is jelentős átalakuláson megy keresztül. Arra számítunk, hogy a homeoffice nem kiváltság, hanem alapvető része lesz a hibrid irodai működésnek.
- Sokan csak heti egy-két napot töltenek az irodában. Befolyásolja ezt, hogy hol van az a bizonyos iroda? A Váci út továbbra is megkerülhetetlen?
- Jelenleg egy rendkívüli időszakot élünk, amelyben nem könnyű kiegyensúlyozott stratégiai döntéseket hozni. Az élet normalizálódását követően a cégek egy hibrid működésre állnak majd át. Abban a modellben talán még inkább fontos lesz a cég értékeit megtestesítő fizikai iroda, ahol találkozni lehet a kollégákkal. Ezért - véleményem szerint - a presztízsértékű és a bevált irodalokációk meg fogják tartani erős pozíciójukat.
- Elérhető közelségbe került a védőoltás, illetve a tömeges immunizáció. Visszatérnek a régi szép napok? Visszarendeződik a piac?
- Befektetői optimizmust hoztak a kedvező vakcinahírek és a tömeges immunizáció lehetősége. Ugyanakkor egészen biztosan nem ugyanabba a kerékvágásba fogunk visszalépni. Ha belegondolunk, hogy mennyi elhalasztott és átalakult (csökkentett és átstrukturált területekre irányuló) kereslet jelenik majd meg egyszerre a piacon, akkor nem látom azt, hogy mindez hogyan tudna visszarendeződni a vírus előtti mederbe. Sokkal inkább egy új egyensúly jöhet létre viszonylag gyorsan, amennyiben a jövedelemtulajdonosok likviditáshoz, támogatáshoz jutva újra repülőrajtot tudnak venni.
- Miként látja, mennyire követjük a nemzetközi (közép-európai) trendeket? Hol tartunk a régióhoz képest?
- A régiós piacokon is hasonló folyamatokról számolnak be a nemzetközi tanácsadó cégek és internetes portálok. Mi jelenleg kizárólag Magyarországon fektetünk be.