- A közelmúltban kiadott sajtóközleményük szerint a Váci út legújabb és egyben egyik leglátványosabb irodaháza, az Agora Tower júniusban nyitotta meg kapuit a bérlők előtt, és az épület bérbeadására a ConvergenCE kapott kizárólagos megbízást. Mit tudnak Önök, amit mások nem? Mivel győzték meg a fejlesztőt?
- Nyilvánvalóan a referenciáink, Olyan irodaházak sikeres és gyors bérbeadása áll mögöttünk, mint az Eiffel és a Kálvin Square, a CityZen és az Árpád Center. Egy nagy fejlesztő felismerte egy másik jelentős piaci szereplő képességeit.
- A vírus kapcsán nagyon sokféle vélemény hangzik el, illetve többféle trend látszik kirajzolódni: befellegzett az egyterű irodáknak, visszatérünk a cellákhoz, a cégek egy része kiszervezi a munka egy részét home office-ba. A bérlők óvatosan kötelezik el magukat, egyszóval bizonytalanabb a piac, mint fél éve. Egyetért ezzel?
- Azt gondolom, hogy aki most, augusztus közepén kijelenti, hogy ez és ez fog történni a budapesti irodapiacon, az egyszerűen nem mond igazat. A piac fundamentumai nem változtak; az üresedés továbbra is alacsony, a bérlők bérelni akarnak. A döntési folyamatok lelassultak, de nem vészesen. Azonban minden cég máshogy élte át az elmúlt öt hónapot, lehetetlen általánosítani. És hogy egy picit konkrétabb legyek: bizonyos cégeknél működik a távmunka, de azt is lehet látni, hogy nem annyira hatékony ez a metódus. A tavaszi időszakban, amikor kényszerből sok munkavállaló, illetve munkaadó kényszerült erre a megoldásra, sokan tapasztalták meg a korlátokat: a szintén kényszerűen otthon lévő gyerekekkel együtt, egy háztartásban nem lehet csak a munkára fókuszálni. Nagyon kevesen képesek otthon markáns vonalat húzni a magánéleti teendők és munkahelyi kötelezettségek közé.
- Miként néz ki egy a gyakorlatban?
- Egy kicsit konkrétabban fogalmazva? Öt ingatlant kezelünk, több nagy nemzetközi cég szerződéshosszabbítása is zajlik jelenleg. Két nagynevű bérlőm ugyanakkora területtel megy tovább, van, amely bővülni szeretne, és van olyan is, aki egyelőre csak egy évre szeretne hosszabbítani, mert bizonytalan a jövőt illetően. Ezt érzem általánosságban is: kis túlzással, bármi elképzelhető. Most felelőtlenség határozott kijelentéseket tenni, de alapvetően veszélyes időszakot élünk át; ha minden cég kiszervezi a munkatársaik 5%-át home office-ba, az öt százalékkal növelné az üresedési rátát. Ennek egyelőre nincs nyoma, de a cégek életében már egy ilyen kis változás is nagy hatással lenne a teljes irodapiacra. Munkavállalói oldalról közelítve: a fejenkénti 6 m2-es, azaz a hagyományos call-centeres ültetésnek vége, és az így megnőtt térigény ellensúlyozhatja az esetleges általános területcsökkenést.
- Feltételezem, a bizonytalanság megjelenik a bérlői megkeresésekben is.
- Igen, így van. Továbbra is a jó minőséget keresik a cégre szabott szolgáltatási csomaggal, miközben egyre fontosabb számukra a rugalmasság. Egyrészt nem szívesen köteleződnek el hosszabb távra, másrészt „visszaadási” opciót vagy éppen ellenkezőleg, rugalmas bővítési lehetőséget is kérnek.
- Az Agora tudja ezt?
- Igen, de amellett fizikai valójában is vonzó: tágas közösségi terekkel és hatalmas zöldfelülettel rendelkezik, hozzájárulva ezzel a környezet megújulásához. A saját irodánk is a közelben van, és örömteli látni, hogy egy jól kitalált fejlesztői elgondolás az egész környék megjelenését és megítélését is markánsan megváltoztatta. A jó elhelyezkedés – minden ingatlanfejlesztés alapja – szerintem ebben az esetben nem szorul magyarázatra. Az Agora Tower másik sajátossága, hogy az alsó két szinten kiskereskedelmi egységeket alakítanak ki, ahol olyan üzletek és szolgáltatások lesznek elérhetőek, melyek hosszú távon szolgálják az épületben dolgozók kényelmét és egészségét. Az éttermeken és kávézókon kívül fodrászat, pékség, szupermarket, drogéria és a well-being jegyében edzőterem is helyet kap. Emellett az épület körül kerékpársávokat, a házban kerékpártárolót és zuhanyzókat alakítottak ki, így támogatva az egészségtudatos és környezetkímélőkerékpáros közlekedést.
Irodakereso.info