Az Egyesült Királyságban mintegy 12,4 milliárd eurónyi befektetés történt 2014 első negyedében, ami 5 százalékkal magasabb a 2013 hasonló időszakában mérthez képest. A tőke közel háromnegyede (74%) Londonon kívüli ingatlanokat célzott meg, ami 61 százalékkal több, mint tavaly és 2011 negyedik negyedéve óta a legmagasabb érték. 1,2 milliárd eurót külföldiek költöttek el Londonon kívül, ebből kilenc esetben ázsiai és közel-keleti tőke fektetett be, és öt tranzakció értéke haladta meg a 12 millió eurót (3,6 milliárd forintot). A nem európai tőke egyre nagyobb mértékben foglalkozik vidéki angliai ingatlanokkal: 2009 óta 7-ről 18 százalékra duplázta meg részarányát.

„London a határokon átnyúló befektetők célpontja volt a tavalyi év végén is, főleg ázsiai és közel-keleti befektetők részéről, akik az első osztályú ingatlanokat részesítik előnyben a világ egyik vezető városában. Az erős verseny az elérhető ingatlanok hiányához vezetett, így a befektetők a nagyobb vidéki városok (Edinburgh, Manchester) felé fordultak.” – mondta Jonathan Hull, a CBRE európai ingatlanbefektetési igazgatója.

Az európai kereskedelmi ingatlanpiac jól kezdte az évet – 2014 első negyedévében 38,9 milliárd euró befektetéssel, ami 21 százalékkal több, mint 2013-ban, és a legmagasabb első negyedéves érték 2008 első negyedéve óta. A befektetések közel háromnegyede négy ország ingatlanpiacára irányult: az Egyesült Királyságba (32%), Németországba (25%), Franciaországba (9%) és Svédországba (7%).

Spanyolország, Írország és Olaszország ingatlanpiacai is profitáltak abból, hogy a befektetők egyre inkább kockázatvállalóbbak lettek 2014 első negyedévében. Spanyolország közel egymilliárd eurót vonzott, ami a teljes európai befektetési piac 3 százalékát jelenti, Írország (939 millió euró, 2 százalékos részarány) pedig a legjobb negyedévet tudhatja maga mögött 2006 óta.

„A folyamatok egybevágnak korábbi várakozásainkkal.” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE magyarországi ingatlanbefektetési vezetője. „Míg London továbbra is jelentős mennyiségű tőkét vonz, a befektetések növekedése dinamikusabb a magasabb hozamú és kockázatú piacokon. Az eurózóna perifériái és Közép-Európa is profitálni fog az új pénzáramból 2014 során. A közép- és kelet-európai régió stabilitása új befektetéseket fog vonzani, olyan tőkét is, ami korábban nem volt jelen a térségben.” – tette hozzá Tim O’Sullivan.


CBRE