Ez egyúttal az európai befektetési piac legmagasabb negyedéves teljesítménye 2008 első negyedéve óta, (nem számítva a szokásos év végi felfutások miatt mindig magas negyedik negyedéveket). A legjelentősebb piacok, mint az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország továbbra is dominánsak, a brit befektetések ráadásul elérték a válság előtti, 2007-es szintet.
 
A javuló gazdasági körülmények és az erősödő befektetői érdeklődés egyértelműen felpörgette a tranzakciókat Európa feltörekvő piacain, Spanyolországban és Írországban. Az elmúlt 18 hónapban főleg Írországban aktivizálódott jelentősen a befektetési piac, Spanyolországban pedig a 2013. harmadik negyedévben megkötött szerződések értéke (1,3 milliárd euró) kétszerese az egy évvel ezelőtti szintnek.
 
„Európa lenyűgöző negyedéven van túl a befektetési aktivitás tekintetében, és a trend várhatóan folytatódik az év végén is. A klasszikus piacok maradtak a meghatározóak, a befektetések értéke főleg az Egyesült Királyságban ért el figyelemre méltó szinteket. Ugyanakkor a befektetők egyre jobban érdeklődnek a periféria országai, mint Írország és Spanyolország iránt is. Növekszik a befektetők kockázati étvágya, és számos tőkeerős magánbefektető száll be újra az ingatlanpiacra.” – nyilatkozta Jonathan Hull, a CBRE európai tőkepiacokért felelős vezetője.
 
„Az idén az ír kereskedelmi ingatlanpiacon történt tranzakciók szintje sokakat meglepett, hiszen a forgalom a tavalyi háromszorosa volt. 2014-re az ideihez hasonló forgalomra számítunk, ahogyan a bankok, hitelezők és az állami vagyonkezelő, a NAMA további ingatlanokat dob a piacra.” – tette hozzá Marie Hunt, a CBRE írországi kutatásért felelős igazgatója.
 
„A NAMA (National Asset Management Agency, azaz Nemzeti Eszközkezelő Ügynökség) története akkor kezdődött, amikor az ír kereskedelmi bankok a pénzügyi válság során fizetésképtelenné váltak, és az általuk finanszírozott kereskedelmi és lakossági ingatlanok az állam felügyelete alá kerültek. Ekkor alapította az ír kormány a Nemzeti Eszközkezelőt, ami ma is a bankok által korábban visszavett ingatlanok üzemeltetésével és értékesítésével foglalkozik. A NAMA akkor lett a piac domináns eladója, amikor a piaci árak jelentős esését felismerve kész volt az eredeti hitelérték alatt árusítani a visszavett ingatlanokat. Bár ez jelentős terheket ró az államra, az ingatlanpiac erőre kapott, ahogyan a bedőlt projektekből ismét új lehetőségek keletkeztek. – magyarázta Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője.

 

CBRE