Az esemény apropóját a Colliers által publikált „Service Charges Report Hungary - 2024” című, az irodaházak szolgáltatási költségeinek hatását vizsgáló piaci tanulmány adta. Az esemény fő előadója Honi Katalin, MRICS, a Colliers Magyarország ingatlankezelési üzletágának igazgatója volt, aki a szolgáltatási díjak elemzésének több aspektusát tárgyalta, kiemelve, hogy a díjak részletes és transzparens vizsgálata a bérlők, bérbeadók, fejlesztők és a szolgáltatók érdekeit egyaránt szolgálja.

A pandémiát követő hibrid munkavégzésre való átállás, a bizonytalan gazdasági helyzet, valamint a vállalkozások működési költségeinek növekedése mind csak fokozta az irodabérleti költségek kontrolljának és optimalizálásának szükségességét.

2023-ban az üzemeltetési díjak emelkedése jelentősebb hatással volt a bérlők üzleti tevékenységeinek költségeire, mint a bérleti díjak növekedése – amely bár viszonylag lassabb volt, szintén rekordértékeket ért el. 2024-re vonatkozóan, a nemrég közzétett adatok szerint a Központi Statisztikai Hivatal által 2023-ra közölt éves átlagos fogyasztói árindex 17,6% volt, ami 3,1%-kal lett magasabb, mint az előző évi. Az euróban fizetett bérleti díjak éves indexálása az Eurostat által közzétett Harmonizált Fogyasztói Árindex (HICP) szerint is történhetett, amely 2023-ban 5,4% volt. A HICP az Európai Központi Bank inflációs és árstabilitási mutatója, amelyet az összes EU-tagországra egységesített módszertan alapján dolgoztak ki. Mindkét inflációs mutató magas maradt, és továbbra is kellemetlenül befolyásolja az irodák fenntartásával kapcsolatos költségeket.

A Colliers aktuális elemzése az „A” kategóriás irodaházakról kimutatta, hogy a szolgáltatási díjak átlagos emelkedése az irodaházakban 2023-hoz képest mintegy 15% volt.

A működési költségek növekedése miatt szükséges optimalizálások keresése az irodapiaci szegmens egyik legnagyobb kihívása lesz az elkövetkező időszakban, ezért is kiemelten fontos az üzemeltetési költségek elemzése. Ha a szolgáltatók oldalát nézzük, ők így hozzáférhetnek benchmarking adatokhoz, fejlesztési lehetőségeket kereshetnek, növelhetik a bérlői elégedettséget. A bérbeadók, fejlesztők összehasonlíthatják épületeiket a portfóliójukon belül illetve a versenytársaikkal, megérthetik a jó tervezés vagy hiányának hatásait, és természetesen a pénzügyi tervezésüket is elősegítheti a szolgáltatási díjak elemzése. A bérlők pedig mélyebb rálátást kapnak kötelezettségeik és költségeikről, összehasonlíthatják a különböző ingatlanok szolgáltatásait, vagy átláthatják egyedi igényeik vonzatait.

Honi Katalin előadásában azt is kiemelte, hogy bár 2024-ben a szolgáltatási díjak növekedése mérsékeltebb, mint az előző évben, a működési költségek továbbra is jelentős terhet róhatnak a bérlőkre. A bérlőknek fontos, hogy a bérbeadók és ingatlankezelők költségoptimalizálást kezdeményezzenek miközben a felhasználói élmény folyamatos fejlesztésére összpontosítsanak, különös tekintettel az ESG-követelményekre.

 

Colliers