A CBRE értékbecslőinek többsége az RICS által minősített szakértő, ez pedig ‒ egyfajta minőségbiztosításként ‒ olyan kompetencia, amely szavatolja az értékbecslés folyamatának megbízhatóságát. A 2008-as válság óta különösen fontos, hogy az értékbecslés megalapozottsága a legmagasabb elvárásoknak is megfeleljen.
Az értékbecslés eredménye ‒ akár egy banki ügylethez, akár egy tranzakcióhoz szükséges – hosszútávon is meghatározó, hiszen ez az érték kerül be a könyvekbe, illetve ez alapján értékeli az ingatlant a finanszírozó bank, vagy egy tranzakció esetén a vevőjelölt. A CBRE munkatársai olyan komplex ingatlanokat értékelnek, mint egy portfolió, egy bevásárlóközpont vagy egy tervezett fejlesztés, rendszeres belső auditon mennek keresztül, ami biztosítja az RICS előírásainak betartását és végigköveti az értékbecslés minden fázisát. A szakma által leginkább kockázatos feladatnak tekintett fejlesztési projekteket pedig csak olyan értékbecslők értékelhetik, akik a cég szigorú belső szabályzatának és minősítő rendszerének megfelelnek.
Jelenleg Magyarországon értékbecslői képesítést OKJ-tanfolyamok elvégzésével lehet megszerezni. Az értékbecslők munkája a több százmillió (vagy akár több milliárd) forint értékű ingatlanok esetében jelentős kockázatot hordoz magában: ugyanis ha a későbbiekben kiderül, hogy az adott értékbecslés nem volt pontos, az ügyfelek kára nem térül meg, mivel Magyarországon az értékbecslők biztosításának felső határa a legritkább esetben haladja meg a néhány tízmillió forintot.
„Magyar és külföldi kollégáink a szigorú RICS és a CBRE még komplexebb belső szabályainak is megfeleltek, így szakértelmük kimagasló, ráadásul felelősségbiztosításunk elérheti akár a 20 millió eurót, így ügyfeleinket mind szakmai, mind pénzügyi oldalról tökéletesen támogatjuk.” – mondta Mészáros Margaréta MRICS, a CBRE értékbecslési vezetője.
„Örömünkre szolgál, hogy egy ilyen jelentős iparági szereplő, mint a CBRE elismeri az RICS által minősített szakértők alkalmazásának fontosságát, így nagyobb bizalmat és szakértelmet nyújthatunk ügyfeleiknek. A RICS által minősített értékbecslők a legmagasabb szakmai és etikai követelményeknek is megfelelnek a RICS Vörös Könyvében meghatározott szempontok szerint, így a megrendelők részéről ők jelentik a megfelelő választást a szakértő és a következetes értékbecslői munkára.” – tette hozzá Orcsik Anna, az RICS közép-kelet európai országokért felelős regionális vezetője.
A RICS értékbecslői regisztráció
A RICS 2011-ben vezette be értékbecslői nyilvántartását Európában önkéntes jelleggel, de a növekvő ügyféligények miatt ez ma már számos országban (köztük az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban és Spanyolroszágban) kötelező elvárássá vált. A „RICS Registered Valuer” („RICS nyilvántartott értékbecslő”) elnevezés a bérbeadók, vagyonkezelők és befektetők számára egyértelmű jelölést jelent arra nézve, hogy azonosítsák a legjobb szakértőket. A RICS rendszeresen ellenőrzi ezen értékbecslők tevékenységét, amely minőség-ellenőrzés minimalizálja a kockázatokat és biztosítja azt, hogy az értékbecslők a legmagasabb, nemzetközileg elismert szakmai standardokat követik (RICS Vörös Könyv). A RICS az általa minősített értékbecslőket tanácsokkal és útmutatással támogatja, illetve folyamatos fejlődést biztosít nekik, figyelve a legjobb piaci tapasztalatokra, így az értékbecslői regisztráció a legmagasabb minőség védjegye.
CBRE