Ehhez a volumenhez nagyban hozzájárult a Heimstaden által jegyzett, nagyságrendileg 1,3 milliárd eurós Residomo portfolió tranzakció lezárása Csehországban. Így éves összevetésben a 2020 első negyedéves volumen 68%-ot emelkedett 2019 első negyedévéhez képest (kb. 2,2 milliárd euró), és 28%-os emelkedést mutat 2018 első negyedévéhez (kb. 2,9 milliárd euró) képest.
A 2019-es, rekordot jelentő évet követően az első negyedév teljes befektetési volumenéből 48%-os részesedésével Lengyelország megőrizte vezető szerepét a régióban. A második helyet Csehország szerezte meg 39%-kal, míg őket Szlovákia követi 5%-kal, Románia 4%-os, Magyarország és Bulgária pedig 2-2%-os piaci részesedést tudhat magáénak.
„Az emberek biztonsága, illetve a vírus terjedésének megállítása érdekében hozott intézkedések, valamint az utazási és határátlépési korlátozások erősen befolyásolják majd a befektetési volument a második és harmadik negyedévben, hiszen a körülmények nem teszik lehetővé a tranzakciókban részt vevő felek találkozását, vagy az érintett ingatlanok személyes megtekintését.” – mondta Kevin Turpin, a Colliers International regionális piackutatási igazgatója.
A remélhetőleg rövidtávú korlátozások mellett sok ingatlantulajdonost lekötnek az ingatlanaikkal kapcsolatos, megváltozott körülmények hatására felmerült új kockázatok felmérése és kezelése. A régió kormányainak intézkedései ezidáig elsősorban az alkalmazottak jövedelmeinek védelmére, illetve azon cégek terheinek csökkentésére irányultak, amelyeket a korlátozó intézkedések leginkább súlytottak. Rövidtávú adózási könnyítéseket leszámítva sok ingatlan tulajdonosa jogosan úgy érezheti, hogy nem kapnak elegendő segítséget a kialakult helyzetben.
Egy nemrég kezdődött, a Colliers által folyamatban lévő felmérés alapján a befektetők étvágya továbbra is erős maradt és a befektetésre szánt összegek változatlanok, sőt akár növekedhetnek is. Sok befektető azonban kivárhat még pár hétig, amíg tisztábban nem látják a jelenlegi helyzetet és annak hatását a finanszírozásra és az árazásra vonatkozóan, illetve amíg nem tudják az ingatlanokat személyesen is megtekinteni.
A fentiek mind annak a függvénye, hogy a járványhelyzet mennyi ideig befolyásolja életünket, milyen gazdasági károkat okoz, és a piaci szereplők hogyan tudják folytatni tevékenységüket, illetve hogyan tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez rövid és középhosszú távon. Legyen szó akár fejlesztőkről, bankokról, befektetőkről, bérlőkről vagy tanácsadókról, a járvány minden szereplőre hatással lesz.
Colliers International