A Magyar Nobel-díjasok K+F Parkjának I. ütemeként felépült 24 ezer négyzetméteres ingatlan a legújabb high-tech megoldásoknak köszönhetően nemcsak a jelen, hanem a jövő igényeinek is megfelel, a LEED Gold minősítése által pedig a legszigorúbb környezettudatossági követelményeknek is eleget tesz. Az épületben mintegy 1800 fő dolgozik. Az Ericsson Ház befejezésével elkezdődhet a szomszédos telken a park második ütemének fejlesztése is.
A Duna-partján a Műegyetem és az ELTE közvetlen közelében álló, most átadott Ericsson Házban az irodák mellett az épületben kapott helyet a svéd cég egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési központja, hazánk egyik legkorszerűbb és egyik legnagyobb szerverterme, valamint az Ericsson innovációs műhelye, az Ericsson Garázs is. A budai rakparton található szellemi központ szoros kapcsolatban áll a közeli egyetemekkel, nagyszámú diáknak, doktorandusz hallgatónak ad munkát és megannyi oktatóval működik együtt a közös kutatási és fejlesztési projektjeik keretén belül.
Az épületet az Ericsson Magyarország hosszú távú szerződés keretében bérli. A házat a WING teljes mértékben az Ericsson és a vállalat 1800 fő itt dolgozójának igényeire szabta, egyben. Az Ericsson Ház a legmagasabb műszaki minősítéssel rendelkező irodaház Budapest XI. kerületében. Építése alatt jelentős szerepet kapott a környezettudatosság, aminek köszönhetően az irodaház nemzetközi LEED Gold minősítéssel is rendelkezik. Ennek megfelelően már a tervezésnél és az alapanyag használat során is a helyi gyártású, valamint az újrahasznosított anyagokat részesítette előnyben a fejlesztő WING. A környezettudatosság része az energiahatékony működés, amelybe többek között a tudatos vízhasználat, az optimalizált, környezettudatos és LED-es világítás, integrált árnyékolórendszerek, valamint az energiatakarékos üzemeltetés is beletartozik.
„Az Ericsson új irodaháza az egyik legkorszerűbb épület az országban, büszkék vagyunk arra, hogy mi fejleszthettük, egy volumenében és technológiájában ilyen szintű épület megvalósítása ugyanis olyan kihívásokkal jár, amire csak kevesen képesek. A WING a magyar ingatlanpiac piacvezető irodafejlesztőjeként építészeti, funkcionális és gazdasági értelemben is értéket teremt. Nemzetközi nagyvállaltok partnereként, azok ingatlanok iránti igényeire nyújtunk hosszú távon megoldást. Mi valósítottuk meg például az E.ON és az Allianz székházát, illetve jelenleg is építjük a Telekom székházat. Az Ericsson székház ebbe a sorba illeszkedik, nemcsak kiemelkedő minőségű munkahely, a dél-budai Duna-part egy látványos új épülete, hanem egy jelentős nemzetgazdasági és oktatási szereppel bíró K+F központ is” – mondta Noah Steinberg. Közlése szerint hamarosan egy hasonló magas színvonalú épület fejlesztését indítja el a WING az Ericsson Házzal szomszédos területen.
Az épület terveit a WING leányvállalata, az Aspectus Architect készítette Szerdahelyi László és Pesti József vezetésével, a generálkivitelező a Strabag MML. A beruházást egy banki konzorcium finanszírozza, amelynek tagjai az Unicredit Bank Hungary, az Unicredit Bank Austria és a K&H Bank.
Érdekességek a projekttel kapcsolatban:
• A beruházás során, a legintenzívebb időszakban a Strabag MML generálkivitelezőként naponta 460 szakembert foglalkoztatott az építési területen.
• A kivitelezésében 201 vállalkozás vett részt.
• Az irodaház légtechnikáját a legkorszerűbb módszerekkel alakították, hogy az itt dolgozók levegőminősége a legjobb lehessen. A szellőztetés során az irodai légkezelők 158 000 köbméter friss levegőt fújnak be óránként, ugyanakkor a hőcserélők biztosítják, hogy a kapcsolódó energiaveszteség minimális legyen.
• Az épület - a környéken egyedülálló módon – rendkívül sok, 500 parkolóhelyet biztosít négy mélygarázs szinten a bérlők és vendégeik számára.
• Az irodaházat 9 500 négyzetméter üvegfelület borítja. Az üvegfelület nagy aránya miatt az épület különlegesnek számít a környezetében.
• A hatemeletes épület vertikálisan kb. 50 méter, a négyszintes mélygarázsnak köszönhetően mélysége is jelentős, hiszen 21 méterrel a föld alatt található a legalacsonyabb pontja, a földfelszín fölött pedig 29 méter magas.
WING