Az alkotást eredetileg 1929-ben állították fel az építőmunkások első székháza előtt, majd az ötvenes években került át az akkor épült új MÉMOSZ-székház elé, ahol 1999-ig volt látható. A szobor visszaállítása hűen tükrözi a WING elkötelezettségét amellett, hogy a Liget Center építészeti és művészeti értékeit megőrizze, miközben értéknövelő funkciókkal gazdagítja és új élettel tölti meg a komplexumot.
A Liget Center épületének múltja
A Liget Center Classic irodaház és az azzal összekötött Auditorium két tömbből álló épületegyüttese 1948–1951 között épült és a MÉMOSZ (Magyarországi Építőmunkások Országos Szövetsége) székházaként szolgált. Mindkét meglévő épület műemléki védettség alatt áll. Az épületegyüttes komplex hazai modernista építészeti és képzőművészeti alkotás, a magyar építészettörténet egy különleges, csupán néhány évig tartó időszakának egyik legszínvonalasabb alkotása. Ennek megtartása a WING kiemelt küldetése volt, melynek révén egy művészettörténeti szempontból kiemelt jelentőségű modernista érték született újjá egyedülálló irodakomplexumként. A Liget Center Auditoriumba az RTL Magyarország hírigazgatósága, valamint a hír-és infotainment műsorok stúdiói költöztek be, így olyan széleskörben ismert műsorokat sugároznak az új bázisról, mint az RTL Híradó, az Időjárásjelentés és a Fókusz. Az ingatlan Dózsa György úti részében, a Liget Center Classic épületben a kereskedelmi médiavállalat üzleti területei kaptak helyet.
Az Építőmunkás szobor története
Az 1999-ben műemlékké nyilvánított épület eleganciájához a társművészeti alkotások is hozzájárulnak. A konferenciaterem fasori bejárata előtt állt az Építőmunkás című szobor, amelynek restaurálására többek között a WING támogatásával került sor. A követ helyére illesztő munkás alakját, Lányi Dezső szobrászművész alkotását eredetileg a Magyarországi Építőmunkások Országos Szövetsége Dózsa György úti bér- és székháza előtt 1929-ben avatták fel. A mű érdekessége, hogy a korabeli fényképek tanulsága szerint az 1909-ben átadott épület lábazatával szoros egységet alkotott, mintha a munkás csak egy újabb elemet illesztene a már álló kőfalba. Az Építőmunkást e kőfal egy darabjával állították az új székház elé, ahol 1999-ig egy vörös színű posztamensen állt, majd onnan egy közeli kertbe helyezték át. A restaurálást követően az alkotás 2024. december 16-án ismét a korábbi helyére került vissza.
A művészeti érték megóvása
A WING számára kiemelten fontos, hogy az általa fejlesztett ingatlanok ne csupán a modern kor igényeit elégítsék ki, hanem megőrizzék a magyar építészeti és művészeti örökséget is. Az Építőmunkás szobor restaurálása és visszahelyezése együtt szimbolizálja a hagyományok és az innováció harmonikus egyensúlyát, amely a cégcsoport filozófiáját is tükrözi.
A szobor Budapest Főváros tulajdonában nyilvántartott műalkotás, restaurálását a MentArtis Kft. végezte. A visszaállítás a WING Zrt. megbízásából, az Építő-, Fa-, és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége (ÉFÉDOSZSZ), a BTM Budapest Galéria és Budapest Főváros hivatalainak közreműködésével, a TIBA Építész Stúdió tervei alapján történt. A tájépítészeti munkákért az S73 Stúdió felelt.
WING