A hibrid munkarend ma már szinte elvárás munkavállalói oldalról A hibrid nem más, mint különböző munkastílusok és munkakörnyezetek váltott használata.
"Munkáltatóként ez jelentheti azt, hogy a munkavállalóinknak biztosítjuk a home office-t, biztosítunk saját irodánkban munkaállomást, de akár egy harmadik, opcionális külső helyszínt is, amire tökéletes választás egy coworking iroda. A tipikus irodai lét sztereotípiája a saját íróasztal, pedig a home office térhódításával ma ez már luxusnak is számíthat. Ha optimalizáljuk az irodaméretünket, nemcsak felszámoljuk a kihasználatlan tereket és azokat a napokat, amikor az ürességtől kong az iroda, de ezáltal az iroda fenntartására fordított költségeket is csökkentjük" - mondja Klementz Kata, a hazai butik irodaszolgáltató és egyben első közösségi iroda megalapítója, a Loffice CEO-ja. Véleménye szerint megfelelő technológiai támogatással és a home office keretek közötti működtetésével akár fele annyi munkaállomáson is forgathatjuk munkavállalóinkat, így kihasználva (kisebb) irodánk teljes kapacitását. Ha azt is számba vesszük, hogy az otthoni munkavégzéssel párhuzamban az irodába járás célja átalakult, a személyes interakciók, a megbeszélések, a közös munka helyszíne lett, arra is ráébredhetünk, hogy megfelelő közösségi terek, illetve csapatmunkára alkalmas helyszínek kialakításával szintén szükségtelenné válik a munkavállalónkénti egy asztal koncepciója.
Amennyiben ilyen közösségi terek létrehozására nincs lehetőségünk, külső szolgáltatónál is igénybe vehetjük: coworking és flexibilis munkatereket kínáló irodaszolgáltatóknál kifejezetten alkalmi bérlésre kialakított termeket, tárgyalókat is biztosíthatunk csapatunknak. A munkavállalók még inkább értékelik, ha ezek nem központilag megszervezett off-site irodai napok, hanem akár adott coworking kontingest biztosítva számukra, ők maguk dönthetik el és szervezhetik meg munkanapjaikat a külsős helyszíneken. A coworking iroda azoknak a munkavállalóknak is remek lehetőség lehet, akik sokat ingáznak a saját irodánkba, így biztosíthatunk számukra egy, a lakóhelyükhöz közelebb eső professzionális irodakörnyezetet is. A coworking irodákban töltött napok inspirálóak, hiszen a saját kollégáink mellett más szakmabeliekkel is van lehetőség kapcsolódni, eszmét cserélni, akár üzletet építeni. Akár otthonról dolgozunk, akár az irodában csatlakozunk a kollégákhoz, vagy közösségi irodát látogatunk meg és más coworkerek társaságában dolgozunk, a tanulmányok szerint a hatékonyság nagymértékű növekedését mutatja, ha a munkavállóknak van szabadsága választani ezek között.
Hogyan lehetséges ez a gyakorlatban?
A Loffice butik irodai szolgáltatóként a hamar reagált ezekre az igényekre, és a COVID után röviddel a fenti megoldások mindegyikét elkezdte kínálni portfóliójában. "Három belvárosi helyszínünkön privát - akár szolgáltatott - irodák, coworking tér, valamint tárgyalók és rendezvénytér is színesítheti munkavállalóid mindennapjait. Bérlői szoftverünk segítségével a munkavállalóknak egy virtuális teret biztosítunk, ahol egymással is kapcsolatba léphetnek, de akár asztalt is foglalhatnak azokra a napokra, amiket a saját privát irodában szeretnének dolgozni. Az asztalok foglaltsága is nyomonkövethető számukra, és riportok is lehívhatóak a platformról, hogy a bérlőink még inkább optimalizálni tudják az irodalátogatási protokollt" - magyarázza Kata. Az említett platformon keresztül a harmadik helyszínen működő tárgyalók és a coworking iroda munkaállomásai is könnyedén foglalhatóak, a foglalási etikettet így teljesen személyre lehet szabni - például csak bizonyos személyeknek legyen rá jogosultsága, vagy bizonyos időkeret, esetleg bizonyos időpontok legyenek felhasználhatók.
A Loffice csapata szorosan együtt dolgozik a bérlőkkel az új rendszerek kidolgozásában, a bérlő csapatának megfelelő rendszer setupolásában, így a Loffice-szal akár kevesebb irodatérben is egyszerűen beoszthatóak a munkavállalók irodai napjai. Kombináld az irodai munkát az otthoni munkavégzéssel és alternatív munkatererekkel - pl. coworking irodával - és tedd meg te is az első lépést a munkavállalói jólét és a fenntarthatóság felé. Kata szerint ugyanis a mostani évek kivételesek abból a szempontból, hogy a munkavállalói igények egybevághatnak a munkaadói célokkal: "Ahhoz, hogy csökkentsük a cégek ökológiai lábnyomát, nem csak az ESG szempontokra kell ügyelni, és zöld irodaházakban bérelni irodát. Minden cégnek meg kellene fontolnia az új kedvenc mottómat is: bérelj annyit, amennyire valóban szükséged van." A kiadó Loffice irodaházakról és előnyökről ezen a linken olvashatsz tovább: http://bit.ly/3wwWCm1
Loffice