A CBRE jelentésében a jól működő, (a prémium szegmens után következő) második vonalbeli bevásárlóközpontokat elemezte Európa-szerte, hogy meghatározza azokat a legfontosabb tényezőket, amelyek hozzájárulnak egy-egy pláza sikeréhez. Itthon a prémium kategóriát a budapesti Allee, az Aréna, az Árkád, a Mammut és a West End jelenti. A második vonal már sokkal tágabb, ide tartozik például a MOM Park, a Pólus Center, a vidéki Árkádok, a székesfehérvári Alba Pláza és a kecskeméti Malom Központ is.


A siker kulcsa a kutatás szerint a bérlői mix minősége, amely messze a legfontosabb tényező, megelőzi az (autós) megközelítést, a parkolási lehetőségeket, illetve a bevonzható vásárlói kör nagyságát is.


A legfontosabb tényezők a plázák sikerességéhez
- Bérlői mix
- Megközelíthetőség/parkolás
- Bevonzható vásárlói kör nagysága
- Lokáció (mennyire első osztályú)
- Piaci verseny szintje


A bérlői mix és a nagynevű márkák jelenléte a fő ok, amiért a fogyasztók egy bizonyos plázában vásárolnak. A három legkeresettebb lánc, amelyek a legnagyobb látogatói létszámot generálják minden plázában – a sorrendtől eltekintve - az olyan óriások, mint a Zara, a Primark és a H&M. Ez is azt demonstrálja, hogy a legnagyobb kiskereskedők jelentős bolthálózatot tartanak fenn mind a prémium, mind a második kategóriába tartozó plázákban.



A könnyű megközelíthetőséget és a parkolási lehetőségeket minden pláza vezetése magasra értékelte, függetlenül a bevásárlóközpontok méretétől és lokációjától. Ezt a CBRE „Hogyan vásárolunk: az európai fogyasztó elméjében” című kutatása is alátámasztotta, amely szerint a vásárlók mind az élelmiszer, mind a divatáruk vásárlásánál előnyben részesítik az autó használatát.


„Egyértelmű, hogy a jól működő második vonalbeli plázák nem egyformák: lehetnek nagyok és kisebbek, működhetnek külvárosban, a központban vagy regionális lokációkban. Ami mégis mindegyikre jellemző, hogy jelentős számú látogatót vonzanak környezetükben, továbbá képesek a vásárlóerőt is mozgósítani. Azért, hogy ezt elérjék, az erős bérlői mix létfontosságú és igazodnia kell a környezetben élők létszámához és demográfiai jellemzőihez.” – nyilatkozta Albert Hoogland, a CBRE bevásárlóközpont-üzemeltetésért felelős vezetője.


„Ma, amikor nem épül bevásárlóközpont Magyarországon, és számottevő befektetői érdeklődés sincs, a tulajdonosok több időt és pénzt áldoznak a második vonalbelinek nevezett plázák küllemére a potenciális vásárlók és bérlők megnyerése érdekében. A legjobb példa ma erre a MOM Park, amelynek tulajdonosa és vezetése felismerte, hogy a vásárlói élményen az új, magasabb igényeket kielégítő bérlők, mint a Michael Kors, a French Connection vagy a Guess hogyan javíthatnak. Hasonlóan váltott az egyik legkorábban épült pláza, a Pólus Center is, amely szintén a megújulást választotta: a pláza új tulajdonosa átalakíttatta az étterem-részleget és a közös területeket egyaránt, illetve felfrissítette a Tesco területét is, amely az egyik első áruház volt Magyarországon. A Pólusban olyan új bérlők nyitottak üzleteket, mint a New Yorker, a TAKKO, a CCC, de számos további bérlő is érkezik a közeljövőben. Ezek a korábban épült, de már felújított plázák gyakran jobban kiszolgálják a vásárolókat, mint az új bevásárlóközpontok, így megfelelő alternatívát jelentenek a sokkal zsúfoltabb városközpontban lévő plázáknál. – tette hozzá Csörgő Anita, a CBRE magyarországi kiskereskedelmi vezetője.

 

 

Forrás: CBRE