Uniós fenntarthatósági tanúsítványt kapott a Corvin Innovation Campus és az Etele Plaza
2024. december 12.
A Futureal két zászlóshajó projektje, a Corvin Innovation Campus irodaház első fázisa és az Etele Plaza bevásárlóközpont is megszerezte az EU Taxonómia fenntarthatósági tanúsítványt.
Az Éghajlatváltozás mérséklése célkitűzés kapcsán odaítélt szakmai minősítést azzal a szándékkal alakították ki, hogy az egyes fejlesztések hozzájáruljanak az Európai Unió 2050-ig kijelölt klímasemlegességi céljainak eléréséhez.
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) által kiadott EU Taxonómia tanúsítvány a fenntarthatóság egyik legfontosabb mércéje, amely azt igazolja, hogy az adott épület megfelel az Európai Unió által meghatározott szigorú környezetvédelmi követelményeknek. Az uniós célok közé tartozik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a vízi és tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme, körforgásos gazdaságra való átállás, szennyezés megelőzése és csökkentése, biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása is.
„Ez a tanúsítvány megerősíti, hogy a Futureal fejlesztései nemcsak a jelenlegi piaci elvárásoknak felelnek meg, hanem az EU fenntarthatósági célkitűzéseihez is hozzájárulnak. Az EU Taxonómia egyre fontosabbá válik a befektetési döntések során, mivel a kritériumrendszer segíti az intézményi és magánbefektetőket abban, hogy fenntartható projekteket válasszanak” – hangsúlyozta Radványi Gábor, a Futureal-csoport főépítésze és fenntarthatósági vezetője.
Józsefvárosban, a Corvin Sétány meghosszabbításával épült meg az újgenerációs Corvin Innovation Campus irodaház első fázisa, amely korábban már kiérdemelte a fenntartható épületeknek járó egyik legmagasabb, BREEAM Excellent minősítést. A 16.650 m2-es komplexumban már teljesen általános a gépészeti és elektromos rendszerek optimális működését biztosító intelligens épületirányítási rendszer, valamint az alacsony széndioxid kibocsátású és energiahatékony fűtési és hűtési rendszerek. A komplexumban ugyancsak alacsony szén-dioxid kibocsátású okos parkolórendszert alakítottak ki, a parkolók 10 százalékát elektromos töltőkkel szerelték fel. Az irodaház tetejére fotovoltaikus napelemrendszer került, ami a becslések szerint a garázs világításának a 40 százalékát fedezi. Az épület gépészeti rendszerében elhelyezésre kerülő precíziós szűrők, UV-s csírátlanítók és az aktív szénszűrő rendszer Budapest egyik legtisztább levegőjét biztosítják. A külső udvar kellemes rekreációs felület, míg a központi lobbiból elérhető tágas belső udvar a benapozást, az építészeti formavilágot és adottságokat is figyelembe véve egyfajta nagy közös kültéri nappaliként egészíti ki a közvetlen környezetet. A szinte minden tekintetben érintésmentes és teljeskörűen akadálymentesített irodaházban külön figyelmet kapott a természetes bevilágítás maximalizálása.
A 2021-ben megnyitott Etele Plaza a bevásárló- és szórakoztatóközpontok legújabb generációját hozta el Budapestre. A több mint 150 üzlet mellett élelmiszer-áruház, éttermek, kávézók, fitneszterem, multiplex mozi, gyermekjátszóház és szolgáltatások széles köre is a vásárlók rendelkezésre áll. A 55.000 m2 bérbeadható területű Etele Plaza fejlesztésekor a digitális és dizájnmegoldások mellett a fenntartható működés is központi szerepet kapott. Ennek köszönhetően ez az első bevásárlóközpont Magyarországon, amely fenntartható megoldásaival a kiviteli fázisban is kiérdemelte az egyik legnívósabb környezettudatos épületminősítést. A BREEAM Very Good szigorú elvárásaival összhangban, az épület megvalósításánál külön figyelmet kapott a könnyű megközelíthetőség biztosítása, a fényszennyezés, valamint a közvetlen környezeti terhelés minimalizálása, az időtálló anyagok beépítése és a hulladék újrafelhasználásának elősegítése is. Az Etele Plaza épületoptimalizálási rendszere (BMS) maximalizálja a komplexum hatékony működését. A bevásárlóközpont egy speciális hőenergiakört alkalmaz, ami a szellőzést és a hővisszanyerést ötvözi, így az épület hőmérsékletét és a szükséges hűtést vagy fűtést az időjárás és a bent tartózkodók számának függvényében optimalizálja, a világítási rendszerek működése is a kihasználtsághoz van igazítva. A zöld megoldásoknak és a folyamatos finomhangolásnak köszönhetően a komplexum már tavaly 15 százalékkal alacsonyabb fogyasztást ért el az alig két évvel korábbi indulási értékeknél. Az Etele Plaza teraszain összesen közel 4000 m2-en elterülő színes növénytakaró, díszfüvek, cserjék és fák várják a nagyközönséget.