A főváros egyrészt a budapestiek otthona, másrészt a nemzet fővárosa, de emellett Közép-Európa legmeghatározóbb városa is lehet. Ezek a minőségek nincsenek meg egymás nélkül. Ha Budapest nem jó fővárosa nemzetének, nem lesz elég jó otthona lakóinak és fordítva: ha nem jó otthona a budapestieknek, akkor nem lehet jó nemzeti főváros sem. A fővárosi infrastruktúra, középületek nagy része mindig is állami, kormányzati beruházásként valósult meg, a mindenkori kormánynak éppen ezért felelőssége van Budapest építésében, mert ez önmagában nem várható el a fővárostól. A mindenkori kormány nem hagyhatja magára, de nem is gyámkodhat Budapest felett – hangsúlyozta Fürjes Balázs, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár.
Az új helyzet lényege, hogy szemben az elmúlt kilenc évvel, Budapest két felelőse ma nem egy csapatban focizik, a két fél, a kormányzati és városházi többség politikai riválisa egymásnak. Meglátjuk, ez hova vezet – azt tudjuk, hogy az elmúlt kilenc év sikeres Budapestet eredményezett. Az Economist felmérése szerint az elmúlt 9 évben az élhetőségi szinteken 20 helyet lépett előre Budapest, aminek folytatásához kötelező együttműködnünk az új városvezetéssel. Ugyanúgy állunk Budapest fejlesztéséhez, mint Tarlós István idején álltunk, a kerületi önkormányzatok és a városvezetés támogatása nélkül akkor sem valósítottunk meg fejlesztéseket, és ehhez a jövőben is tartjuk magunkat, ha azt jogilag-pénzügyileg egyébként megtehetnénk. Amit a főváros nem támogat, az nem fog megvalósulni – tette hozzá.
Az egyik legfontosabb jövőbeli projekt a Déli Városkapu fejlesztés mintegy 200 hektáron Dél-Pest és Észak-Csepel területén, ami a város aranytartaléka, közel a belvároshoz. A tervek szerint a területnek három része lenne, egy nagy ferencvárosi park és az atlétikai központ, mellette Csepelen a főváros harmadik legnagyobb, 46 hektáros közparkja, valamint egy 40 hektáron megépülő diákváros. Csak rá kell nézni: ez a térség ma egy szemétlerakó, lakosságtól elzárt, pusztuló terület – reméljük a fővárosi közgyűlés nem akadályozza meg kizöldítését, a terület rehabilitációját – emelte ki Fürjes Balázs. Hozzátette: állják szavukat, ha nincs önkormányzati támogatás, visszamondják az atlétikai világbajnokság rendezési jogát, és Magyarország kifizeti a milliárdos kártérítést a nemzetközi szövetségnek, ami a Budapest támogatásával megkötött nemzetközi szerződés alapján kötelező lesz.
Ők lettek 2019-ben az ingatlanpiac legjobbjai
Tizedszerre osztották ki a Portfolio Property Awards díjait. 9 kategóriában választotta ki az év legjobb projektjeit, tranzakcióit, cégeit a szakmai zsűri, Ágházi Gyula, Futó Gábor, Jellinek Dániel, Kovács Attila, Nagygyörgy Tibor, Noah Steinberg és Scheer Sándor. Az év koncepciójáról a konferencia közönsége szavazhatott.
1. Az év irodaprojektje 10 000 négyzetméter alatt: Advance Tower II. (Fejlesztő: Futureal)
A Futureal Advance Tower II. épületegyüttese a 2. fázisban közel 8000 négyzetméter bérbe adható területtel 20 000 négyzetméteresre bővült. A 8 szintes, 'A' kategóriás irodaház finanszírozására a Futureal-csoport tavaly több mint 34 millió euró értékű hitelszerződést írt alá a K&H Bankkal, idén áprilisban pedig már értékesítésre is került az ingatlan, az első ütemét vásárolta meg az Erste Ingatlan Alap, a második fázis pedig határidős ügylet keretében kerülhet a portfóliójába. Az egész irodakomplexum értéke mintegy 68 millió eurót tesz ki.
2. Az év irodaprojektje 10 000 négyzetméter felett: Budapest ONE (Fejlesztő: Futureal)
A Futureal fejlesztésében, három ütem alatt összesen 65 400 négyzetméternyi irodaterület valósul meg Őrmezőn a Budapest ONE irodaparkban, az első ütemet 2019 végén adják át, 25 ezer négyzetméternyi irodával és további 2600 négyzetméternyi retail egységgel.
3. Az év hotelprojektje: Párisi Udvar Hotel Budapest in The Unbound Collection by Hyatt (Fejlesztő/Beruházó: Mellow Mood Hotels)
A Párisi Udvar Hotel Budapest nevet viselő szálloda, amely a "The Unbound Collection by Hyatt" márka tagja, a Mellow Mood Hotels projektjei közé tartozik, 2014-ben került a csoport tulajdonába az épület, a 2,1 milliárd forintos vételár többszörösét, mintegy 13 milliárd forintot költöttek a ház helyreállítására.
4. Az év irodabérleti tranzakciója: Pillar (Fejlesztő: GTC) – Ügyfél – ExxonMobil (Ügynökség: CBRE)
Az ExxonMobil Global Business Center, a tervek szerint 2022 első negyedévében átadásra kerülő GTC Pillar teljes egészére, vagyis 27 500 négyzetméterre kötött bérleti szerződést. A hazai irodapiac tranzakcióinak történetében ez a legnagyobb megállapodás, amit még fejlesztés alatt álló irodára kötöttek, illetve az idei év eddigi legnagyobb előbérleti tranzakciójaként is leírható. A tranzakció során a bérlőt a CBRE képviselte.
5. Az év befektetési tranzakciója: Roosevelt Irodaház – Vevő: OTP Ingatlanbefektetési Alap – Eladó: GLL
Szeptemberben a német tulajdonostól magyar szereplőhöz került a Széchenyi téri Roosevelt Irodaház, az ingatlan 24,2 ezer négyzetméter területen kínál „A” kategóriás irodákat, amit 1800 mn kereskedelmi és vendéglátó-terület egészít ki a földszinten.
6. Az év Property Management cége: ESTON
Az ESTON több mint 300 ezer négyzetméternyi irodaterületet kezel és több mint 40 ezer mn iroda kiépítését felügyelte projekt menedzserként.
7. Az év Facility Management cége: Dome FSG
A DOME Facility Services Group a klasszikus üzemeltetési tevékenységeken túl saját energetikai és fit-out üzletágakkal rendelkezik. Jelenleg több mint 1,7 millió négyzetméteren nyújtanak szolgáltatásokat, a tavalyi évben indított robotika üzletág mellett, idén proptech szolgáltatásokkal bővítették palettájukat.
8. Az év ingatlanpiaci finanszírozója: OTP Bank
Az OTP Bank idén a Cordiával több finanszírozási megállapodást is kötött lakóprojektekre, év elején a XIII. kerületi Duna-part közelében épülő 275 lakásos Marina Garden, valamint a XI. kerületi Sasad Resort lakóparkban épülő két ingatlanegyüttes, a négy villaépületből, illetve 98 otthonból álló Sasad Resort Hill és két apartmanházban a Sasad Resort Sun fejlesztése kapcsán szerződtek összesen 7,7 milliárd forint értékben. Ezen túl, tavasszal jelentették be, hogy a XIII. kerületi Duna-part közelében épülő, összesen 412 lakásos Marina Life 1. és 2. üteme, valamint az IX. kerületi Millennium-negyedben található, 306 otthonból álló Akadémia Garden fejlesztése kapcsán jött létre finanszírozási szerződést szintén a Cordia az OTP Bank között, összesen 17,5 milliárd forint értékben.
9. Az év ingatlanpiaci tehetsége: Nagy Gergely (OTP)
A magyar bankrendszerben 15 éves tapasztalattal rendelkezik, elsősorban közép- és nagyvállalat finanszírozói területen, amelyből 10 évet vezetőként dolgozott. Folyamatosan foglalkozott ingatlanfinanszírozással, 2015 végén csatlakozott az OTP Bank Nyrt. szervezetéhez, ahol átvette a bank jelenleg 90 fős budapesti közép- és nagyvállalati régiójának irányítását.
10. Az év koncepciója: New Age (Fejlesztő: CPI): A CPI fejlesztésében valósul meg New Age irodaprojekt az Árpád híd pesti hídfőjénél.
Portfolio