Világviszonylatban is kiemelkedő alkotás a Néprajzi Múzeum, amelyet 2022. májusi átadása óta most másodszor, ez alkalommal a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton - FIABCI World Prix d'Excellence – választottak a világ legjobb középületének a nemzetközi díjátadón Szingapúrban.  

Az első skicc a Néprajzi Múzeumról

 

Már a múzeum nemzetközi tervpályázatánál is a nemzetközi zsűri egyhangú döntésével olyan világszínvonalú mezőnyből emelkedett ki a terv, mint például a Pritzker-díjas Zaha Hadid és Rem Kolhaas, a Bernard Tschumi Architects és a Björke Ingels Group pályázati anyagai. A Néprajzi Múzeum épülete már formavilágában is formabontó, ahogy maga az építész is fogalmazott, nem szó szoros értelemben vett épületet akart létrehozni, hanem egy nagy, meghajlított zöld kelyhet. Ferencz Marcel vezetésével a Napur Architect, mint tervező, a Városliget Zrt., a Néprajzi Múzeum, mint megbízók, valamint a ZÁÉV Építőipari Zrt. és Magyar Építő Zrt., mint kivitelezők, nyolc éves folyamatos együttműködése vezetett a világsikerekhez. Az elmúlt két évben átadása óta több mint 20 nemzetközi díjat nyert az épület, a FIABCI World Prix d'Excellence mellett a World’s Best Architecture díjat az International Property Awardon, de Amerikától Svájcon, Németországon keresztül Japánban és Kínában is nagydíjat nyert. Nincs olyan kontinens, ahol ne vették volna észre a beruházást.

 

Ferencz Marcel DLA, Ybl-díjas építész

 

Ferencz Marcel építészt – Napur Architect, a Néprajzi Múzeum tervezőjét kérdeztük, hogy mit jelent számára a FIABCI World Prix d'Excellence díj?

Ferencz Marcel: A Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj, a FIABCI Hungary nyertes pályázói indulnak minden évben a nemzetközi versenyen, amelyen 31 ország 66 szakemberéből álló nemzetközi zsűri választja ki kategóriánként a világ legjobb ingatlanfejlesztéseit. A világ legjobb középülete díj nagy büszkeség nemcsak nekem és a Napur tervezőcsapatának, hanem a Liget Budapest Projekt teljes csapatának, és a Néprajzi Múzeum vezetőségének, Dr. Kemecsi Lajosnak is. Teljes köszönet dr. Baán László miniszteri biztosnak, aki 2009 óta ápolja a víziót, hogy a magyar kultúra elemeit a Városligetbe kell elhelyezni. Az eddig átadásra került épületek, a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene háza összekapcsolja a turizmust és a kultúrát, a tartalmon túl is vonz látogatókat, hiszen sok turista azt vadássza, hogy különleges helyszínekre jusson el. A Néprajzi Múzeum kulturális passzázsként is működik, hiszen a Városliget vezetősége, Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója lehetővé tette, hogy a házon jegyvásárlás nélkül is végig lehessen sétálni a belső terekben vagy jó időben a felszínen is.  Dr. Kemecsi Lajos vezetésével a Néprajzi Múzeum csapata készített egy részletes tervezési programot Nyitott Múzeumok címmel, amely elvárásokat kellett teljesíteni a pályázó építészirodáknak.

Milyen szempontokat emelne ki a FIABCI nemzetközi zsűrijének komplex értékelésből?

Ferencz Marcel: A FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat vizsgálja, hogy városépítési szempontból hogyan illeszkedik az épület a környezetébe, ezen kívül, hogy mennyien látogatják az épületet, mennyire népszerű a hely, mennyire impozáns az épület külső és belső megjelenése, hogy helyezkednek el a funkciók az épületben, milyen hozzáadott értékeket képvisel az általános követelményeken túl.

A Néprajzi Múzeum új épülete az intézmény történetének első olyan otthona, mely kifejezetten a néprajzi múzeum céljaira lett létrehozva, ezzel a Városligetben, az egykori Felvonulási tér helyén Európa egyik legkorszerűbb etnográfiai múzeumépülete jött létre. A Néprajzi Múzeum pályázati elvárásainak megfelelően az egész múzeumi kiállítóteret, az épület 60 százalékát a föld alá helyeztük el, ahol a műtárgyak a napfénytől védve megfelelő hőmérsékleti körülmények között vannak kiállítva, illetve a sokszor súlyos műtárgyak mozgatása is könnyebb, nincs szükség lift használatára.

Az új múzeum a Városliget „főbejáratánál”, az egykori Felvonulási tér helyén épült fel, és a két dombszerűen emelkedő épületrész mint egy mesterségesen meghajlított zöld kehely, „negatív kapuként” fogadja az ide érkező látogatókat.

 

Fotó: Incze László - Az épület olyan, mint egy mesterségesen meghajlított zöld kehely

 

A több, mint 7 ezer négyzetméteres tetőkert olyan, mint egy 21. századi barokk kert, egy szépen nyírt zöld felület. A Fiabci zsűri nemzetközi elnöke személyesen megtekintette az épületet, és lenyűgözte az egész évben látogatható zöld tető, amelynek a peremén végig lehet menni és ahonnan páratlan panoráma nyílik a városra, egészen a budai hegyekig el lehet látni. 2022 óta az egész ország megismerte a házat, mindig tele van emberrel, a fiatalok mutatják az épület formájára emlékeztető „V” betűt, hogy ez a legjobb találkozóhely. A múzeum két végén helyezkednek el a bejáratok, a „zajos” oldalon étterem, illemhelyek és látogatóközpont található, ahol az egész beruházás megismerhető. Egy nagy Budapest modell bemutatja a főváros kulturális koncepcióját.

A „csendes” oldalon található könyvesbolt, büfé és konferenciatér, az első emeleten pedig egy gyerekmúzeum. Az építészeti koncepció szerint a fő funkciók kapcsolódnak a zöld hajlított tér magas pontjaihoz, ahonnan ki lehet sétálni a belső terekből a zöld tető teraszaira.

A FIABCI díj az energiatudatos használatot és üzemeltetést is vizsgálja. Milyen mértékű a megújuló energiák használata a múzeumban?

Ferencz Marcel: A Néprajzi Múzeum megkapta a BREEAM Excellent fenntartható épület minősítést. Az esővizet hasznosítják, a fűtés egyharmadát távhő biztosítja, egyharmadát talajszondákon keresztül talajhő, egyharmadát levegő hőszivattyúk, a téli időszakban fűtésre használják a Városligeti Jégpálya jéghűtő berendezéseinek a felszabaduló hőjét, amely 30%-ot tesz ki az energiafelhasználásból. A jövőbeni megújuló távhővel pedig teljes egészében megújuló lesz az energiafelhasználás. A gépészet a ház mélyén található, a levegőszivattyúk a Városliget felől szívják be a friss levegőt és a Dózsa György út felé fújják ki a használt levegőt. A Fiabci díj egyik fontos értékelési szempontja volt az árnyékolás, hogy a homlokzati üvegfalak ne forrósodjanak fel a napsütéstől. Erre született meg a világon egyedülálló megoldásként a speciális alumínium szerelőrács, amely kettős funkciója szerint az árnyékolás mellett díszít is. A homlokzat elé függőlegesen felállított, merev rács áttörtsége adta magát, hogy „kihímezzük”, ahogy régen az asszonyok hímezték ki a ruhaszövetet.

A hagyományos népi motívumok kortárs újrafogalmazása elősegítette, hogy nemzetközi szinten is érthetővé vált a homlokzati díszítés? A magyar népművészet is szabadon illeszkedik be egy nemzetközi kontextusba…mintha megszólítanának a rímek, a homlokzaton.

Ferencz Marcel: Nemzetközi szinten sok múzeum próbálja jellé varázsolni az épületet, hogy kifejezze a benne foglalt funkciót. Dr. Kemecsi Lajos főigazgató és Szarvas Zsuzsa főigazgatóhelyettes leválogattak nekem 100 hazai és nemzetközi nagyon szép műtárgyat és ebből kiválasztottam 20 nemzetközi és 20 magyar mintát, leltári számmal ellátott darabokat - textileket, ruhakiegészítőket, bútorokat és kellékeket -, amelyek a hétköznapi használathoz kapcsolódnak, amelyeket az ember a ház körül használt 100 évvel ezelőtt. Ezeknek a díszítőmotívumait kellett átírni a homlokzat szempontjából, a nagyon lírai, organikus és festett, faragott jeleket pixelizálni, hogy hasonlóak legyenek a régi hímzésekhez. Egy-egy díszítő elemből egy-egy jellemző karakteres ritmus lett kiemelve, ezeket díszítő géneknek neveztem el. Ezeket a géneket kezdtem el keverni és megtalálni az önmagukon belüli harmóniát. Régen is verseltek a díszítéssel, rímsorok képződtek, voltak kötött és a szabad sorok, az asszonyok minél esztétikusabban keverték annál lenyűgözőbb alkotás született. Ennek a népművészeti hagyománynak állít a díszítés emléket és teremt belőlük egy jövőbemutató képet. A nemzetközi minták között van európai, afrikai, ausztrál, dél-amerikai és ázsiai gén. A nemzetközi válogatással megadtuk a tiszteletet az őshonos és közös gyökérről táplálkozó néprajznak. Észak-Amerikában tanultam egy évig, ahol az indiánok hímzését tanulmányoztam, teljesen olyan, mint a székely hímzés. A homlokzati díszítés célja az volt, hogy a világ bármely pontjáról érkezzenek a látogatók, szólítsák meg őket a gének, mindenki érezze otthon magát ezen a helyen.

Milyen nemzetközi tervei vannak?

Ferencz Marcel: Amikor a pályámat elkezdtem, volt egy furcsa gondolatom, hogy a világ legjobb tervezője akarok lenni. A fiatal tervezőknek azt gondolom ez egy egészséges hozzáállás és ki kell tűzni nagy célokat maguk elé, és sokat tenni, hogy elérjék azokat.

Vannak nemzetközi terveim, azt gondolom, hogy ez hosszú folyamat, amíg nemzetközi szintre lép ez ember. Ha nyolc év kellett ahhoz, hogy az első skicctől a megvalósulásig eljusson a Néprajzi Múzeum, akkor minimum ennyi idő kell ahhoz, hogy a nemzetközi tervezői munkák elnyeréséhez kiépüljön a szükséges bizalmi kapcsolatrendszer.

A megbízók és az ingatlanfejlesztők részéről mire van szüksége a tervezőnek, hogy sikeresek legyenek a tervek, mi segíti a munkáját?

Ferencz Marcel: Fontos, hogy a tervezési program minél jobban elő legyen készítve, minden funkcióról legyen elképzelés és legyen azoknak mérete, milyen dimenziót szeretnének. A különleges épületekhez megfelelő megbízói rugalmasságra van szükség, másképp működnek, több közlekedőt igényelnek, fontos a tartalom és a forma viszonya, a forma oltárán bizonyos funkciókban kompromisszumot kell kötni. Ha minden fejlesztői, megbízói igényt szolgai módon lekövet a tervező, abból nagyon nehéz emlékezetes épületet varázsolni. A szépségért meg kell szenvedni, kell hozzá egyfajta bölcsesség. A nagy megbízók, a professzionális ingatlanfejlesztők ezt mind tudják, és azt is, hogy nem szabad túl sokat akarni, nagyon kimeríteni a beruházás építési paramétereit, a kevesebb több tud lenni hosszú távon.

Az Europa Design a Nemzetközi Ingatlanszövetség, a FIABCI kiemelt szakmai partnere és támogatója, Feuertag Ottó, az Europa Design tulajdonosa a Fiabci Ingatlanfejlesztési Nívódíj magyar és nemzetközi zsűrijének a tagja.

Néprajzi Múzeum díjak

2024    FIABCI World Prix d’Excellence WORLD GOLD WINNER _SINGAPORE
2023    APDC „Asia Pacific Design Platinum Awards”
2023    Archilovers „BEST Project of the Year”
2023     World Travel Award „Europe Best Touristic development Project 2023”_LONDON
2023    Time Magazine - World's Greatest Places _LONDON
2023     IFD Award _BOLZANO
2023     ICONIC AWARD_FRANKFURT
2023    INTERNATIONAL ARCHITECTURE AWARD_CHICAGO Athenaeum
2023    ARCHITIZER A+ AWARD „Architecture + Facades Category”_NEW YORK
2023    ARCHITIZER A+ AWARD „Architecture Museum Category”_ NEW YORK
2023    DNA – PARIS DESIGN AWARDS „Select” _PARIS
2022    BLT – BUILT DESIGN AWARD_LUZERN
2022    GDA – German Design AWARD_FRANKFURT
2022    IDEA TOPS – International Space Design AWARD„GLOBAL BEST DESIGN”_SHENZHEN
2022    IQD – Inside Quality Design „BEST Project of the Year”_MILANO
2022    ARCHELLO „BEST Cultural Project of the Year” _AMSTERDAM
2022    CDA – CREATEURS Design Award „Select” _PARIS
2022    LICC – London International Creative Competition  „Finalist”_LONDON
2018    IPA – International Property Awards „World’s Best Architecture”_LONDON
2018    IPA – International Property Awards „World’s Best Public Building”_LONDON
2018    IPA – International Property Awards „Europian Best Public Building”_LONDON

Megbízó: Városliget Zrt.
Benedek Gyorgyevics Benedek, Városliget Zrt. vezérigazgató
Kemecsi Lajos, Néprajzi Múzeum igazgató
Baán László, miniszteri biztos

Építész tervező: Napur Architect LtD.
Vezető építész: FERENCZ Marcel

Belsőépítészet: Czakó Építész Ltd.
Kerttervezés: Garten Studio Ltd.

Nettó alapterület: 33,000 m²
Tervezés: 2016-2018
Átadás: 2022
Generálkivitelezők: ZÁÉV Építőipari Zrt. és Magyar Építő Zrt.

A teljes galéria megtekinthető az Europa Design oldalán.

Europa Design