A több mint 500 HR-es között végzett kutatásban a résztvevők 67%-a azt tapasztalta, hogy megugrott az új munkahelyet keresők száma, ahol megkövetelik a munkavállalóktól, hogy mindennap bejárjon a cég központi irodájába.
A kutatás rámutat arra is, hogy a hibrid munka egyre fontosabbá válik a tehetségek megszerzésében és megtartásában. Az állást kereső és kínáló toborzók háromnegyede (75%) szerint a jelentkezők elutasítják azokat az álláslehetőségeket, amelyek nem kínálnak rugalmas munkavégzést, és 72%-uk szerint ezek a cégek egyre kevésbé versenyképesek a munkaerőpiacon.
Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója és alapítója: "A rugalmas munkavégzés már nem csak egy opcionális előny a munkavállalók számára. Sokan fontolóra sem veszik az olyan álláslehetőségeket, amelyek napi hosszú és rendszeres bejárást igényelnek. A munkavállalók olyan munkahelyi környezetet szeretnének, amely lehetővé teszi számukra a motivált és produktív munkavégzést, és viszonylag közel van az otthonukhoz."
A hosszú ingázás és a rugalmatlanság az elvándorlás fő okai
Az International Workplace Group egy másik, jelenleg heti öt napot a központi irodában töltő irodai munkavállalók körében végzett kutatása szerint a válaszadók csaknem fele (46%) azt mondta, hogy aktívan keres olyan új munkahelyet, amely nem igényel rendszeres ingázást, míg közel kétharmaduk (63%) szerint a munkáltatójuk a legjobb tehetségek elvesztését kockáztatja.
Az International Workplace Group legfrissebb kutatása is igazolja, az ingázással járó plusz költségek (44%) és az utazási idő (40%) a leggyakoribb ok, amiért a dolgozók nem szívesen akarnak naponta a zsúfolt és távoli irodákba utazni. Ezt követi a munka és a magánélet egyensúlyának hiánya (33%). Minden ötödik (21%) munkavállaló mondta, hogy rendszeresen tapasztal kiégést, amiben kétségtelenül nagy szerepet játszik a rendszeres, napi hosszú ingázás.
Mindössze egynegyedük (25%) mondta azt, hogy mindennapi irodába járás hatékony munkavégzést eredményez, míg a válaszadók több mint fele (55%) vélekedett úgy, hogy jobban érezné magát, ha a munkáltató más lehetőséget is javasolna. A munkavállalók továbbá frusztráltak amiatt is, mert úgy érzik, munkáltatóik nem bíznak meg bennük.
Az IWG által több mint 500 vállalatvezető körében végzett friss kutatás szerint a hibrid modellre áttérő vállalatvezetők háromnegyede (75%) a szervezetük termelékenységének javulásáról, míg Bloom professzor kutatása 3-4%-os termelékenységnövekedésről számolt be.
2025-re fordulat várható
Nicholas Bloom, a Stanford Egyetem vezető professzorának kutatása szerint az ötnapos irodai jelenlétet előíró vállalatoknál 35%-kal nőhet a felmondási arány. Előrejelzése szerint a merev irányelveket alkalmazó vállalatok, mint például az Amazon, a növekvő lemorzsolódás miatt 2025 közepére visszavonhatják ezeket az szabályokat.
Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója és alapítója: „A rugalmas munkavégzés a munkavállalók megtartásán túl, más fontos előnyt is kínál a vállalkozások számára. A hibrid modell bizonyítottan növeli a munkaerő termelékenységét és a munkával való elégedettséget, miközben jelentősen csökkenti mindkét fél költségeit. Nem meglepő, hogy egyre több vállalkozás alkalmazza a hibrid munkavégzést hosszú távon, miközben megadja alkalmazottainak azt a lehetőséget, hogy ne kelljen mindennap hosszú időt ingázással tölteniük.”
Dom Ashfield, a bluewaveSELECT SAP toborzó specialista hozzátette: „A munkavállalók már nem csak a jó fizetést keresik, hanem azt a szabadságot is, hogy maguk alakíthassák a munkakörnyezetüket. A rugalmas és hibrid munkamodellek iránti kereslet gyorsan növekszik, és azok a munkáltatók, akik nem alakítják át szabályaikat, azt kockáztatják, hogy lemaradnak a tehetségek megszerzésében. A rugalmasság nem csak arról szól, hogy hol dolgozol - hanem arról is, hogy a munkavállalók számára lehetővé tesszük, hogy maguk irányítsák az idejüket, valamint a magán- és a szakmai életüket.”
IWG