A magyar piacról:

•    A magyar befektetői piacról:
o    Új rekordot ért el a befektetői hangulatindex: +48 lett, ez a magyar ingatlanpiac befektetései mögötti lendületre erősít rá.
o    A befektetések mindhárom szegmensben (iroda, kereskedelmi, ipari) növekvőben vannak, ezek közül is az irodapiac nőtt a legtöbbet.
o    A befektetések között a külföldi befektetői kereslet növekedett a leginkább.
o    A befektetési célú ingatlanok értékesítése nőtt az irodai ágazatban, miközben mérsékelten csökkent az ipariban és a kiskereskedelmi szegmensekben.

A magyar bérlői piacról:
o    A bérlői hangulatindex szilárdan pozitív maradt: +43, bár ez volt a legalacsonyabb emelkedés az elmúlt több mint két évben.
o    A bérlők kereslete újra növekedett mindhárom szegmensben, ezáltal is hozzájárulva a 2013 óta tartó kereslet növekedéséhez.
o    A bérelhető helyek száma csökkent a második egymást követő negyedévben.
o    A piac átlagos bérleti díjra vonatkozó növekedési előrejelzései továbbra is hasonló ütemű növekedést mutatnak, mint az előző negyedévben, 3.5%-ot.
o    A bérleti díjak növekedésének kilátása továbbra is előmozdítja az ingatlanfejlesztési aktivitást.
o    Ebben a negyedévben is újra az irodapiaci befektetések mutatják a legjelentősebb növekedést az ingatlanfejlesztési piacon.

A cseh piac:
o    A második negyedévben erősödött a bérlői piac.
o    A cseh bérlői hangulatindex élesen emelkedett +39-re az előző negyedévi +25-ről.
o    A cseh befektetői hangulatindex nagyrészt változatlan maradt a második negyedévben: +45-ön az egyik legstabilabban erős befektetői hangulatra utal.

A bolgár piac:
o    A bérlői hangulatindex az előző negyedév +36-járól +28-ra csökkent.
o    A befektetői hangulatindex +20-ról +24-re nőtt, és e mögött egy lehetőségek szerinti erős befektetői lendület áll.
o    A megkérdezettek magabiztosan állítják: lesznek újonnan belépő befektetések a következő 12 hónapban.

A román piac:
o    A bérlői hangulatindex +9-ről +15-re nőtt. Ezzel a lendület konzisztensen növekvőben van, ami egy fellendülést alapozhat meg.  
o    A befektetői hangulatindex szintén növekedést mutatott, +12-ről +17-re nőtt, ami a befektetési aktivitás gyors ütemű növekedését jelezheti.

A horvát piac:
o    A bérlői hangulatindex +23-ról +24-re nőtt. Ezen belül is az irodapiaci érték (+33), és a kereskedelmi ingatlan szegmens értéke (+31) voltak erősek, míg az ipari ingatlan kis mértékben volt csak pozitív (+6).
o    A befektetői hangulatindex +14-ről emelkedett +22-re. Ez az érték minden szektorban egyaránt emelkedett, habár az irodapiaci és kereskedelmi ingatlanpiaci szegmensekben volt erősebben megfigyelhető.

 

RICS