Táptalajra talál, növekedni kezd, majd a facsemete évtizedeken át küzd, hogy ha-talmas, méltóságteljes óriássá fejlődjön. Minden év egy új gyűrűt ajándékoz törzsé-nek, minden évszak új kihívást jelent kérgének. Lassan, de biztosan nyújtózik az ég felé, ágait kitárva, hogy befogadja a napfényt és friss levegőt biztosítson környezet-ének. Gyökerei mélyen a földbe hatolnak, stabilizálva a talajt, miközben lombkoro-nája otthont és menedéket ad számtalan élőlénynek. Évtizedek telnek el, mire egy fa eléri teljes pompáját, miközben generációknak nyújt árnyékot, oxigént és inspi-rációt. Ez a folyamat tökéletesen jellemzi azt a hosszú távú fenntartható fejlődést, amelyre mindannyiunknak szüksége van bolygónk jövőjéért. És pontosan ez az a szemlélet, amely az ATENOR jövőbemutató ESG stratégiáját áthatja.
Acting for the Future
Ez a kezdeményezés nem csupán a jövőnkről szól, hanem a jelenünkről is. Arról, hogy mit tehetünk ma azért, hogy holnap is legyen miért küzdenünk. Az "Acting for the Future" program több mint egy vállalati stratégia. Ez az ATENOR szerelmi val-lomása a Földhöz, az élethez, és mindahhoz, amit örökül szeretnénk hagyni gyer-mekeinknek. Mindezt megerősítik Schőmer Norbert (Country Director) szavai:
„A faültetési program a mi egyik módszerünk arra, hogy visszaadjunk valamit an-nak a Földnek, amely otthont ad nekünk. Ezek a fák nem csupán kellemes ár-nyékot adnak és a túléléshez szükséges oxigént termelnek majd – ők lesznek a mi élő emlékeink, tanúi elkötelezettségünknek egy zöldebb jövő iránt.”
10110 újonnan ültetett fa
Minden egyes facsemete, amelyet útnak indítunk, egy-egy ígéret a jövőnek. Az ATENOR büszke lehet rá, hogy 2020 óta, minden esztendőben az évszámnak meg-felelő számú őshonos fát ültetett el Európa-szerte, beleértve szeretett hazánkat. Ez nem csupán számokat jelent. Ez 10110 új élet, 10110 új remény Magyarország szá-mára az elmúlt öt évben. Mi volt a cél? Galambos Máté (Leasing Manager) választ ad a kérdésre:
„Miért tettük mindezt? Mert hisszük és tudjuk, hogy a felelős, fenntartható városfej-lesztés nem csak betonról, acélról és üvegről szól. A valódi fejlődés az, amikor har-móniában élünk a természetbe körültekintően integrált épített környezettel, ami-kor képesek vagyunk tisztelni a környezetünket, amiben élünk és dolgozunk.”
Egy erdőnyi fa 5 év alatt
Az ATENOR közössége az idei évben a Budapest határában, a Julianna major terü-letén folytatta küldetését. A program zárásaként elültettek egy hegyi juhar emlék-fát, és sok-sok csertölgy is a helyére került.
Az elmúlt évek eredményei:
2020/21 - Budapest XII. kerületében, a Budakeszi-erdőben kezdték a nemes ha-gyományt
2021/22 - Budapest XII. kerületében, Makkosmárián folytatták küldetésüket
2022/23 - Budapest XI. kerületében, Kamaraerdőben őshonos csemetéket helyeztek el
2023/24 - Budapest határában, a Julianna majorban csertölgyeket ültettek
Mindez nem valósulhatott volna meg a Pilisi Parkerdő Zrt. szakértelme és odaadó munkája nélkül, akik nem csak az ültetési területet készítették elő, de gondoskod-tak arról is, hogy minden egyes fa a lehető legjobb esélyt kapja a növekedésre és virágzásra.
„Azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt évtizedekben kihívásaink gyarapodtak, az erdők megóvásával kapcsolatban a klímaváltozás és a növekvő emberi terhelés miatt. Ugyanakkor egyre több vállalati szereplő és önkormányzat érzi úgy, hogy segíteni szeretné munkánkat. Az Atenor példaértékű támogatásával, évről évre gyarapítani tudtuk természeti értékeinket, növelni tudtuk a biodiverzitást és fenntarthatóbbá, a klímaváltozással negatív hatásaival szemben ellenállóbbá tudtuk tenni a városi er-dőket. Mindez pedig különösen fontos itt a fővárosban, ahol az erdők rendkívüli mértékben járulnak hozzá a közel kétmillió városlakó életminőségének fenntartá-sához, javításához” – nyilatkozta Rittling István erdészetvezető a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészetéből.
ATENOR